1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Yasmin Levy wystąpi w Warszawie

Yasmin Levy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek Izraela. Wykonuje głównie utwory z dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, wzbogacając je motywami flamenco i brzmieniem muzyki irańskiej. Artystka wystąpi 24 września w warszawskim Palladium w ramach cyklu Deutsche Bank Invites.

Ladino to zapomniany język hiszpańskich Żydów. Flamenco, nazywane też folklorem andaluzyjskich Cyganów, pochodzi z południowych rejonów XVIII-wiecznej Hiszpanii, Andaluzji. Te dwa bogate muzycznie i historycznie gatunki łączy izraelska artystka  Yasmin Levy. Śpiewanie w stylu Ladino wiąże się z wielką tradycją – wyjaśnia sama artystka. Wspomina, że nauczyła się go słuchając innych kobiet, uważa ten styl za piękny, ale brakuje tam pasji, a flamenco to czysta pasja.   

Jej debiutancki album „Romance & Yasmin” z 2001 r. wywołał duże poruszenie na świecie wśród pasjonatów muzyki etnicznej i otrzymał nominację w kategorii „najlepszy debiut" World Music Award magazynu muzycznego fRoots i programu BBC Radio 3. Kolejny album „La Juderia” (Dzielnica Żydowska), wydany w 2004 r. ostatecznie ukształtował styl artystki. Na płycie znalazły się m. in. utwory z filmu „Vengo”, nagrodzonego w 2001 r. Cezarem za najlepszą muzykę filmową. Największą popularność Yasmin Levy przyniosła, dystrybuowana na całym świecie, płyta „Mano Suave” (2007). Do udziału w nagraniach artystka zaprosiła najlepszych muzyków z Iranu, Turcji, Paragwaju, Grecji, Hiszpanii i Izraela. W 2009 r. ukazał się czwarty studyjny album Yasmin Levy – „Sentir”, współtworzony przez jednego z najbardziej rozchwytywanych współczesnych producentów, Javiera Limona, który pracował m.in. z Marizą i Paco De Lucia.

Yasmin Levy występowała m.in. na scenie Sydney Opera House, Royal Opera House w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Operze Narodowej w Tel Avivie. Jako jedna z nielicznych artystek jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Award.

We wrześniu 2008 r. Yasmin Levy została Ambasadorem Dobrej Woli – brytyjskiej organizacji charytatywnej „Children of Peace”, która niesie pomoc dzieciom dotkniętym skutkami bliskowschodniego kryzysu. Podczas specjalnych warsztatów gromadziła wokół siebie żydowskie i arabskie dzieci, ucząc je, że muzyka i wzajemny szacunek mogą sprzyjać porozumieniu między przedstawicielami różnych kultur.

Koncert Deutsche Bank Invites Yasmin Levy odbędzie się 24 września w Warszawie w klubie Palladium.

Bilety na koncert są dostępne na portalach: , oraz w salonach EMPiK, Media Markt, Saturn i w kasach Palladium.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze