1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nadzy mężczyźni w Muzeum Leopoldów w Wiedniu

Nadzy mężczyźni w Muzeum Leopoldów w Wiedniu

Courtesy Galerie Steinek, Wien
Zobacz galerię 8 Zdjęć

W wiedeńskim Muzeum Leopoldów otwarto wystawę „Nadzy Mężczyźni" (Nackte männer). Autorzy projektu przypominają, że temat nagości zdominowany jest przez ciało kobiece - rzadko można obejrzeć wystawy prezentujące nagich mężczyzn. Obecna wystawa częściowo wypełnia tę lukę.

Na wystawie można obejrzeć obiekty powstałe od XVIII w. aż do czasów współczesnych a także dzieła ze starożytnego Egiptu, greckie wazy z motywami męskiego ciała oraz malarstwo renesansowe. Autorami prac są m.in. Albrecht Dürer, Paul Cézanne, Andy Warhol. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 28 stycznia 2013.

Pomysł na promocję wydarzenia wywołał duże emocje w Wiedniu. Plakat, do którego wybrano francuską pracę prezentującą trzech mężczyzn ubranych jedynie w skarpety i buty sportowe, wzbudził gwałtowne reakcje mieszkańców. - Mieliśmy duży, dużo skarg - przyznał rzecznik muzeum, Klaus Pokorny. Najczęściej powtarzał się argument ochrony dzieci przed takim przymusowym widokiem partii intymnych. W efekcie muzeum zdecydowało się na ich zasłonięcie na blisko 200 dużych plakatach w mieście. - Niektórzy uprzedzali, że jeśli ich nie zasłonimy, to przyjdą z pędzlem i sami je zamalują farbą. Ktoś już to zrobił - dodał Pokorny. Ponadto przed budynkiem, w którym mieści się wystawa, znalazła się kilkumetrowa przestrzenna instalacja, wykonana przez artystę z Salzburga, Ilse. Przedstawia nagiego mężczyznę i składa się z kilku olbrzymich fotografii połączonych w ten sposób, że między warstwami powstały przestrzenie, którymi można chodzić. Instalacja także wzbudziła kontrowersje, ale pozostanie na swoim miejscu.

www.leopoldmuseum.org

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze