1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

XII Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to unikatowe wydarzenie na kulturalnej mapie Polski i Krakowa, którego pomysłodawczynią i Dyrektorem Artystycznym jest Romana Agnel.

W ramach, trwającego około tygodnia Festiwalu, w renesansowej Willi Decjusza - siedzibie współorganizatora Festiwalu -odbywają się warsztaty tańców dworskich, prowadzone przez najwyższej klasy specjalistów z całego świata oraz tematyczne: wystawy, wykłady, koncerty i prezentacje.

Podczas Wielkiego Finału, który rozgrywa się zazwyczaj w przestrzeni Rynku Głównego, Starego Miasta oraz na Wzgórzu Wawelskim prezentują się zespoły profesjonalne i amatorskie z całego świata oraz warsztatowy zespół „Decius Danza”. W centrum Krakowa odbywają się także barwne dworskie korowody oraz na Rynku Głównym otwarty bal dla publiczności.

Tegoroczna edycja to próba pokazania, w  jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV-go wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii, kostiumów… Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak Gawot, Musette, Kontredans, Tarantella czy Krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. „Ballet des Saisons”, „Les Pastorales”, „Giselle”, „Córka źle strzeżona” i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 30 lipca - 7 sierpnia 2011.

Więcej informacji na stronach

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze