1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Złota Palma dla filmu Życie Adeli Abdellatifa Kechiche’a

Złota Palma dla filmu Życie Adeli Abdellatifa Kechiche’a

</a>
Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało główną nagrodę tegorocznego festiwalu w Cannes - Złotą Palmę - „Życiu Adeli” („La vie d’Adele chapitres 1 et 2”) Abdellatifa Kechiche’a, „absolutnemu arcydziełu filmowemu - śmiałej i pełnej pasji opowieści o miłości”, jak podkreśliło jury.

Jeden z najsłynniejszych reżyserów świata, twórca „Indiany Jonesa”, „Listy Schindlera” czy „E.T.”, nagrodził najwybitniejszy film festiwalu, epicką opowieść o miłości, wyróżniając nie tylko reżysera, ale i dwie młode aktorki - Adele Exarchopoulos i Lee Seydoux - występujące w głównych rolach. Spielberg, Ang Lee, Cristian Mungiu, Nicole Kidman oraz pozostali członkowie jury zwrócili uwagę na wielką emocjonalną siłę filmu, który w absolutnie uniwersalny i nowoczesny sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającej się na przestrzeni wielu lat.

„Życie Adeli” było szeroko dyskutowane od początku festiwalu za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina. Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje...

Grand Prix, czyli drugą co do ważności nagrodę na festiwalu w Cannes otrzymał film braci Coen - „Inside Llewyn Davis", opowieść o muzyku robiącym karierę w latach 60. XX wieku. Za najlepszego reżysera uznano twórcę filmu "Heli", Meksykanina Amata Escalante. Zabrakło nagród dla Romana Polańskiego i jego "Wenus w futrze" czy Stevena Soderbergha.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze