fbpx

Dorota Buczkowska w Centrum Sztuki Współczesnej

Dorota Buczkowska w Centrum Sztuki Współczesnej
materiały prasowe

Rysunki Doroty Buczkowskiej odwołują się do powiązania fizjologii z psychiką i łączenia przepływów emocji z przepływami płynów ustrojowych; badają przestrzenie fizyczności, zmysłowości, uczuć i umysłu.
Według starożytnych nauk, człowiek i inne żywe istoty powiązani są z czterema żywiołami: ognia, ziemi, powietrza i wody. Te z kolei, według teorii Hipokratesa i Galena, łączą się z płynami lub tzw. humorami: żółcią zwykłą, czarną żółcią, krwią i flegmą. Ich proporcje w organizmie wpływają na stan fizyczny, a zakłócenia wywołują chorobę. Wyznaczają także temperament (choleryczny, melancholijny, sangwiniczny lub flegmatyczny), wskazują na psychosomatyczną, nierozerwalną współzależność ducha i ciała. Temperament – mieszanina hipokratejskich soków – ma więc z jednej strony podłoże biologiczne, z drugiej – określa indywidualny typ psychiczny.

Rysunki Doroty Buczkowskiej, ułożone w rodzaj tableau, niemal naukowej czy przyrodniczej kolekcji, niepostrzeżenie przechodzą od form abstrakcyjnych w organiczne, figuratywne i fantastyczne. Zachowują przy tym całkowitą autonomiczność i wsobność, wynikającą z ogromnej koncentracji i energii dośrodkowej a kierującą widza gdzieś w głąb – dalej i dalej – w kierunku niewidzialnego centrum. Ich materialność – gęstość i nasycenie przy jednoczesnej transparentności – wynika z zastosowanych materiałów: kolorowych kosmetyków do makijażu. Przepuszczając światło przypominają zdjęcia rentgenowskie bliżej nieokreślonych organów emocjonalnych, zagęszczeń, splotów, pęknięć.

Dorota Buczkowska (ur. 1971) w latach 1999-2003 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (pracownia prof. Grzegorza Kowalskiego), a w latach 2002-2003 w Centre National des Arts Plastiques Villa Arson w Nicei we Francji. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z Galerią Czarna w Warszawie.

Dorota Buczkowska, Żółć zwykła brała się z wątroby
Otwarcie wystawy: poniedziałek 7 maja, godz. 18.00. Wystawa czynna do 20 maja 2012. Kurator: Kaja Pawełek. Otwarciu towarzyszą od godz. 19.00 koncerty w wykonaniu Pablo Frizzi (PL) oraz Lutto Lento (Sangoplasmo / PL)
Więcej o projekcie: www.csw.art.pl