fbpx

Fotofestiwal w Łodzi – znamy finalistów Grand Prix

Lucia Herrero, Species
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
Fotofestiwal Łódź


Między 6 a 16 czerwca w Łodzi będzie można zobaczyć ponad 30 wystaw, a na nich zdjęcia laureatów nagrody World Press Photo, kuratorski projekt artysty Joana Fontcuberty czy historia PRL w obiektywie fotografów-amatorów.

Wystawa najważniejszych zdjęć opublikowanych w ciągu 30 lat istnienia magazynu „The New York Times” to także mocny punkt programu. Pojawią się też zdjęcia odnalezione niedawno w Mołdawii, wykonane w jednym z pierwszych polskich fotoautomatów przez bardzo kreatywnego młodzieńca.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowym centrum festiwalowym OFF Piotrkowska – pofabrycznym kompleksie w samym sercu Łodzi. Przez 10 dni, oprócz programowych wystaw, odbywać się tam będą warsztaty rodzinne, pokazy slajdów, uruchomiona zostanie czytelnia z wydawnictwami niedostępnymi w Polsce. To także premiera FotoSuperMarketu – targów zdjęć i sprzętu fotograficznego.

Festiwal organizuje corocznie konkurs Grand Prix, którego zwycięzca otrzymuje 10 000 zł. Wśród finalistów tej edycji znalazła się laureatka World Press Photo, Ilona Szwarc, finalista prestiżowego konkursu The Syngenta Photography Award, Jan Brykczyński, czy znany na całym świecie twórca z Wielkiej Brytanii, Nadav Kander (również zdobywca nagrody World Press Photo).

„The New York Times Magazine Photographs Tearsheets” to wystawa przygotowana przez wieloletnią edytorkę magazynu, Kathy Ryan. 40 fotografów przedstawi zdjęcia z najważniejszych współczesnych konfliktów, niesamowite krajobrazy po kataklizmach naturalnych, portrety gwiazd i ikon futbolu, reportaże z życia trzynastolatek, telemarketerów czy kobiet w wojsku, w sumie ponad 300 zdjęć, które w momencie publikacji wywoływały żywe dyskusje. Autorami fotografii są artyści znani na całym świecie: Sebastiăo Salgado, Nan Goldin, a także Paolo Pellegrin, Simon Norfolk i wielu innych.

Na jednej z wystaw będzie można obejrzeć zdjęcia Łodzi wykonane przez fotoreporterów w ciągu ostatnich 23 lat działania dziennika. Oprócz tego zobaczymy ciekawe zbiory amatorskiej fotografii z czasów PRL i dwudziestolecia międzywojennego. To tzw. „fotografia wernakularna”, która choć mało znana w Polsce, osiąga ogromną wartość rynkową w USA.

12 edycja Fotofestiwalu odbędzie się w dniach 6-16 czerwca 2013 na terenie OFF Piotrkowska przy ulicy Piotrkowskiej 138/140.

Więcej informacji na stronie Fotofestiwalu.