fbpx

Hit Nowych Horyzontów – film Shirley-wizje rzeczywistości

"Shirley"
Nowe Horyzonty

Wydarzeniem festiwalu będą pokazy specjalne filmu „Shirley – wizje rzeczywistości” Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie trzynaście obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera.

"Shirley"
Nowe Horyzonty/więcej w galerii

„Sztuka pokazuje zawsze osobistą wizją świata, ukształtowaną przez życie wewnętrzne” – pisał artysta który fascynował w równej mierze reżyserów i muzyków, barowe ćmy i bardów nocnego życia jak Tom Waits, jak i fatalistów pokroju Alfreda Hitchcocka. Hopper, malarz nowoczesności, portretował od lat 30. do 60. życie w wielkim mieście: spotkania w półmroku stacji benzynowych, oświetlone sztucznym światłem biurowe romanse, samotność hotelowych pokoi, trujący urok barów czynnych cała dobę.

Obrazy Hoppera są tak intrygujące, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwile mają się rozegrać albo właśnie się wydarzyły. Napięcie aż je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Gustav Deutsch, reżyser, który do tej pory tropił znaczenia ukryte między klatkami filmów niemych i pisał z nich własną historię kina, zaczyna swoje ‘wizje rzeczywistości’ tam, gdzie kończy się narracja malarza. Film, wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych obrazów, które zostają zanimowane i tworzą filmowy apokryf; spekulację na temat życia w hopperowskiej Ameryce. Deutsch tworzy bohaterkę zbiorową, amerykańską „every girl”, o zwykłym imieniu Shirley, która jest aktorką offowego teatru, kobietą walczącą o równouprawnienie, zderzającą się z Wielkim Kryzysem, nie akceptującą sztywnych norm obyczajowych ery maccartyzmu. „Shirley – wizje rzeczywistości” to bardzo subiektywna panorama amerykańskiego modernizmu, ale przede wszystkim portret wewnętrzny kobiety, która chce być nowoczesna.

Pokazy filmu odbędą się 19, 20, 26 i 27 lipca, bilety w cenie 18 zł w przedsprzedaży na stronie Nowych Horyzontów.

Portal jest patronem festiwalu Nowe Horyzonty