fbpx

Krystyna Janda nagrodzona na festiwalu Tofifest

Krystyna Janda, wybitna europejska aktorka i reżyserka odbierze tegorocznego Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą. Ta specjalna nagroda przyznawana jest przez odbywający się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest największym postaciom polskiego i europejskiego kina.
Jej laureatami byli już Janusz Gajos, Bogusław Linda i Jerzy Stuhr.

Krystyna Janda odbierze Złotego Anioła 25 października, podczas 10. edycji Tofifest. Potem, specjalnie dla widzów Festiwalu, zaprezentuje swój monodram teatralny „Shirley Valentine”.

Ustanowiony cztery lata temu Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą trafia, zgodnie z zamysłem dyrektorki Tofifest Kafki Jaworskiej, do twórców filmowych, którzy przez całe życie potrafili iść pod prąd i zaskakiwać odważnymi decyzjami. Taka jest też Krystyna Janda, wybitna postać światowego kina, laureatka Złotej Palmy w Cannes i Srebrnej Muszli na MFF w San Sebastian. Niepokorna, odważna aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, dyrektorka i założycielka teatrów Polonia i OchTeatr w Warszawie, aktywnie angażująca się też w pomoc potrzebującym.

Wielkie znaczenie Krystyny Jandy dla kultury doceniły władze Unii Europejskiej, przyznając jej w 2006 roku Medal Karola Wielkiego za wybitny dorobek artystyczny, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Była pierwszą kobietą uhonorowaną tym odznaczeniem. Jandę uhonorowana też Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem im. Vittorio de Sici oraz francuskim Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych.

Krystyna Janda jest też założycielką pierwszej po 1945 roku prywatnej sceny teatralnej w Polsce – otwartego 2005 roku w Warszawie Teatru Polonia.

Przedstawienie „Shirley Valentine”odbędzie się w dniu 25 października o g. 19.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Tegoroczna 10 edycja MFF Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 20-26 października.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze