fbpx

Marina Abramović na festiwalu Nowe Horyzonty

Marina Abramović na festiwalu Nowe Horyzonty
materiały prasowe

Nagrodzony w Berlinie film o Marinie Abramović wydarzeniem Nowych Horyzontów.
Marina Abramović, ikona body artu i performance’u, od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną. Pochodząca z Jugosławii, mieszkająca w USA, artystka poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, widzów wprowadza w różne stany emocjonalne.

Abramović jest bohaterką nagrodzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale, amerykańskiego dokumentu Matthew Akersa Marina Abramović: „The Artist Is Present” (USA, 2012), pokazującego jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, którą przeprowadziła w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. Opisywane przez nich później doświadczenie okazało się trudną próbą ciała i emocji. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje – wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało.

Film Marina Abramović: The Artist Is Present będzie wydarzeniem specjalnym 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Bilety w przedsprzedaży www.nowehoryzonty.pl od 16 kwietnia 2012.