fbpx

Meryl Streep: Więcej filmów dla kobiet

Znana hollywoodzka aktorka wystąpiła podczas gali Nagrody dla Kobiet w Filmie (Women in Film Crystal Awards) z ostrą krytyką filmowego show businessu.
Streep w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na nierówność w zatrudnianiu kobiet -filmowców na etatach producentów, scenarzystów i reżyserów. – Kobiety na tych stanowiskach stanowią zaledwie 7-10 procent i to pomimo faktu, że sześć małych filmów, wyprodukowanych, wyreżyserowanych lub napisanych przez kobiety, zarobiło w sumie ponad 1,6 miliarda dolarów, a to nie są bagatelne sumy – powiedziała Streep. Wśród tych tytułów są „Mamma Mia”, „Diabeł ubiera się u Prady” czy „Żelazna dama”.

Ta jedna z najbardziej uznanych aktorek na świecie zwróciła też uwagę, że filmy określonego, które w latach 70 czy 80 tematycznie zdobywały widownię, jak „Szczęki” czy „Gwiezdne wojny”, przewidziane bardziej pod męską widownię, dziś już nie cieszą się takim sukcesem, a kolejne „męskie” tytuły, wymyślone, obsadzone i wyreżyserowane przez mężczyzn, jak „Transformers” czy „John Carter”, nie osiągnęły zakładanych zysków.

– Ludzie oddają swoją władzę dlatego, że myślą, że jej nie mają – puentowała Streep – To tak jak w sytuacji, gdy kobiety nie dostają podwyżki, bo się o nią nie upominają. To trzeba zmienić – dodała.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze