fbpx

MPW sprawdzi kim są „Morowe Panny” XXI wieku

MPW sprawdzi kim są „Morowe Panny” XXI wieku
materiały prasowe

Kim są Morowe Panny XXI wieku? Jakie zasady i ideały wyznają? Muzeum Powstania Warszawskiego chce to zbadać, uruchamiając internetową ankietę poświęconą współczesnej kobiecości. Badanie jest częścią kampanii „Morowe Panny”, która towarzyszy obchodom 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
„Morowe Panny” to wielopłaszczyznowa kampania promująca współczesną kobiecość, która realizowana będzie przez Muzeum Powstania Warszawskiego od maja do sierpnia 2012 roku. Odwołuje się do historii kobiet – bohaterek Powstania Warszawskiego.

Tegoroczną odsłonę projektu „Morowe Panny” rozpoczną badania ankietowe, przeprowadzane za pośrednictwem strony www.morowepanny.pl. Do wypełnienia ankiety zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wyniki ankiety pozwolą stworzyć obraz współczesnych morowych panien i dadzą odpowiedź na pytanie jak obecnie rozumiemy „morowość” oraz jakie wartości wyznają nowoczesne kobiety.

Akcję Morowe Panny nie bez przyczyny rozpoczynamy od badania dotyczącego kobiecości. Chcemy dowiedzieć się jak termin morowy rozumieją Polacy oraz jakie ich zdaniem wartości wyznają współczesne kobiety. Kampania to jednak nie tylko ankieta. To także liczne spotkania, happeningi oraz koncert w Parku Wolności, w przededniu 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na który już teraz gorąco wszystkich zapraszamy – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wyniki ankiety, przygotowane przez grupę socjologów, ogłoszone zostaną podczas debaty o charakterze popularno-naukowym „Morowe Panny – Niewiastę dzielną któż znajdzie?”, zorganizowanej we współpracy z Colegium Civitas. Spotkanie odbędzie się na Skwerze Hoovera, 30 czerwca 2012 roku.

Obok badań internetowych Muzeum szuka również inspirujących, ciekawych miejsc na mapie Warszawy, w których kobiety czują się komfortowo i swobodnie. W ramach projektu „Morowe Panny” powstanie także płyta pod tym samym tytułem, z udziałem znanych polskich wokalistek m.in. Haliny Mlynkovej, Anity Lipnickiej czy Katarzyny Groniec.

Ankietę dotyczącą „Morowych Panien” znaleźć można na stronie: www.morowepanny.pl. Szczegóły dostępne są na www.1944.pl oraz www.facebook.com/1944pl