fbpx

Angelina Jolie – mama, aktorka, reżyserka

Angelina Jolie – mama, aktorka, reżyserka
123rf.com

Angelina Jolie Pitt – piękna, uzdolniona i niezwykle wrażliwa. Zachwyca na ekranie i porusza jako ambasador dobrej woli UNHCR, walcząc o prawa dzieci z najbiedniejszych zakątków świata. Matka sześciorga dzieci oraz żona boskiego Brada Pitta. Czy może chcieć od życia czegoś więcej?
Angelina Jolie to kobieta idealna: zjawiskowo piękna, niezwykle utalentowana i pracowita, charyzmatyczna oraz silna. Nieważne czy stoi przed, czy za kamerą, potrafi stworzyć kreacje wyraziste, wzruszające, zmuszające do refleksji.

Córka Jona Voighta, po raz pierwszy na ekranie wystąpiła wraz z ojcem w filmie Szukając Wyjścia, lecz obrazem, który przyniósł jej sławę był wyprodukowany w 1995 roku film Hakerzy. W 2000 roku za drugoplanową rolę w filmie „Przerwana lekcja muzyki” została nagrodzona Oskarem. Rzeszę fanów przyniosła jej rola superwoman Lary Croft, w którą wcieliła się przy okazji ekranizacji Lara Croft: Tomb Raider (2001) i Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia (2003). Największym sukcesem komercyjnym, z kolei, był udział w komedii sensacyjnej Mr. I Mrs. Smith, w której to partnerował jej Brad Pitt.

Po dwóch nieudanych małżeństwach to właśnie Brad Pitt został partnerem życiowym aktorki. Ich związek , budzący od samego początku ogromne zainteresowanie i emocje opinii publicznej, stał się podstawą do stworzenia wyjątkowej rodziny. Aktorska para posiada sześcioro dzieci, z czego troje adoptowanych. Po 9 latach bycia razem, w 2014 roku, para zdecydowała się zalegalizować swój związek, najpierw w USA, a następnie podczas rodzinnej uroczystości we Francji.

Teraz Brad partneruje jej nie tylko w życiu, lecz także w najnowszym, wyreżyserowanym przez Angelinę melodramacie „Nad morzem”. Akcja filmu rozgrywa się w we Francji lat siedemdziesiątych i nawiązuje (według reżyserki i aktorki) do tradycji kina europejskiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Poza rozwojem kariery filmowej, aktorka jest skupiona na działaniach humanitarnych i charytatywnych. Od 2001 roku jest niezwykle zaangażowana w działania na rzecz uchodźców. 27 sierpnia 2001 roku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców mianował Jolie Ambasadorem Dobrej Woli. Na konferencji prasowej aktorka wyjaśniła powody decyzji o dołączeniu do organizacji ds. uchodźców:

Nie możemy się zamknąć na informacje i ignorować faktu, że miliony ludzi cierpią. Po prostu chcę pomóc. Nie wierzę, że tylko ja tak czuję. Wydaje mi się, że wszyscy chcemy sprawiedliwości i równości, szansy na to, by życie nabrało sensu. Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że gdy my będziemy w złej sytuacji, ktoś nam pomoże.

W 2005 roku Angelina Jolie wzięła udział w zorganizowanym przez National Press Club obiedzie, podczas którego ogłosiła projekt założenia National Center for Refugee and Immigrant Children. Organizacja ta udziela pomoc prawną osobom ubiegającym się o azyl. Rok później, Angelina i Brad ogłosili powstanie Fundacji Jolie-Pitt, której pierwszym zadaniem stało się wsparcie finansowe udzielone organizacjom Lekarze bez Granic oraz Global Action for Children.

O aktorce bardzo głośno zrobiło się także 14 maja 2013 gdy w „The New York Times” poinformowała, iż przeszła zabieg podwójnej prewencyjnej mastektomii, z równoległą rekonstrukcją piersi, z powodu obecności mutacji genu BRCA1, odpowiedzialnego za zachorowania na raka piersi bądź jajników. Jak wspomniała aktorka w swoim oświadczeniu, decyzja ta była umotywowana śmiercią mamy, która przegrała wieloletnią walkę z nowotworem piersi.

W 2014 roku za zasługi na arenie międzynarodowej, a także za owocną politykę za granicą Wielkiej Brytanii, została odznaczona przez królową Elżbietę II Orderem św. Michała i św. Jerzego.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze