fbpx

Maria Wiernikowska: Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela

Maria Wiernikowska: Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

764 kilometry. Pieszo i na rowerze. Przypadkiem i wbrew sobie – bo do kościoła chodzi tylko na śluby i pogrzeby – rusza na pielgrzymkę do Santiago de Compostela.
Walcząc ze zmęczeniem, zirytowana i zachwycona na przemian, Maria Wiernikowska, matka, żona, kochanka, korespondent wojenny i reporter klęsk żywiołowych, na drodze średniowiecznych pątników zderza się sama ze sobą.

Łakoma miłości, sukcesu i ryzyka nieraz ocierała się o śmierć. Po co? „Jednej oczu się czarnych, drugiej – modrych boję” – nuci, brnąc samotnie od Pirenejów aż do oceanu, kobieta, która niczego się nie lękała.

„Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela” to dziennik z tej podróży. Warto zajrzeć.

Maria Wiernikowska – dziennikarka. Karierę rozpoczęła w 1984 roku w Radio France Internationale. W 1989 roku wróciła do Polski i rozpoczęła pracę w Polskim Radiu. Następnie współpracowała z Radiem Zet i „Gazetą Wyborczą”. Jako korespondent Telewizji Polskiej relacjonowała konflikty zbrojne m.in. z Jugosławii i Czeczenii, a także powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w 1997 roku. Autorka filmu i książki „Zwariowałam, czyli widziałam w Klewkach”. Laureatka Wiktorów, Kryształowego Zwierciadła i nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznawanej przez Polski PEN Club.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze