fbpx

Który reżyser dostanie Oscara?

Który reżyser dostanie Oscara?
fot. UIP Polska

Zdobywców Oscarów 2016 poznamy nocą z 28 na 29 lutego. Którzy reżyserzy mają szansę na statuetkę?

Adam McKay za film „Big Short“

To pierwsza, ale podwójna (obok wspólnej z Charlesem Randolphem w kategorii: najlepszy scenariusz adaptowany) nominacja do Oscara dla amerykańskiego reżysera. Wcześniej był już nominowany do Złotych Globów i Bafty oraz… do Złotej Maliny, czyli antynagrody dla najgorszych filmów. Łącznie„Big Short“ otrzymał aż pięć nominacji: poza dwiema dla Adama McKaya, jeszcze w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy i najlepszy montaż.

Lenny Abrahamson za film „Pokój”

Kolejny debiutant wśród Oscarowych nominowanych, ale film „Pokój” znalazł się jeszcze w trzech kategoriach: dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza adaptowanego i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jest nią Brie Larson, która za swą kreację otrzymała już Złoty Glob.

Alejandro González Iñárritu za film „Zjawa”

Meksykański reżyser triumfował już w ubiegłym roku, otrzymał Oscara za reżyserię „Birdmana”. Również ten rok się dla niego dobrze rozpoczął: zwyciężył w kategorii reżyserskiej Złotych Globów. „Zjawa” dostała poza tym nagrodę dla najlepszego dramatu, a statuetka dla najlepszego aktora w dramacie trafiła do rąk odtwórcy głównej roli, Leonarda DiCaprio. Film jest rekordzistą tegorocznych nominacji: tytuł pojawia się aż w dwunastu kategoriach.

George Miller za film „Mad Max: Na drodze gniewu”

Nominacja dla najlepszego reżysera to jedna z dziesięciu nominacji do Oscara, które film otrzymał. Poza tą kategorią znalazł się m.in. wśród najlepszych filmów, najlepszych montaży, najlepszych zdjęć. Doceniono także kostiumy „weterana” oscarowej gali, Jenny Beavan – jest nominowany już po raz dziesiąty! Statuetkę odebrał raz, w 1987 za genialny „Pokój z widokiem”. Z kolei George Miller dostał już Oscara za reżyserie hitowej animacji dla dzieci „Happy Feet: Tupot małych stóp”. „Mad Max: Na drodze gniewu” jest wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji Nagrody Dziennikarzy Amerykańskich, Critics Choice.

Tom McCarthy za film „Spotlight”


Także i ten reżyser znalazł się w towarzystwie kolegów z planu. „Spotlight” walczy o nagrodę w sześciu kategoriach: najlepszy film i najlepszy reżyser, obie kategorie aktorskie dla ról drugoplanowych, najlepszy montaż i najlepszy scenariusz oryginalny. McCarthy po raz drugi doszedł do ostatniego etapu rywalizacji o Oscara, ale w 2010 trafił do tego grona za najlepszy scenariusz oryginalny. On także wyreżyserował pilotażowy odcinek „Gry o tron”, który nigdy nie trafił do emisji.