1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Muzyka
  4. >
  5. Znamy artystów i artystki Jazz Around Festival 2024. Alfa Mist, Emily King, Avishai Cohen, Poluzjanci, Nubya Garcia, Maddison Mc Ferrin i inni zagrają w czerwcu Warszawie

Znamy artystów i artystki Jazz Around Festival 2024. Alfa Mist, Emily King, Avishai Cohen, Poluzjanci, Nubya Garcia, Maddison Mc Ferrin i inni zagrają w czerwcu Warszawie

Giacomo Turra The Funky Minutes Fot. Materiały prasowe
Giacomo Turra The Funky Minutes Fot. Materiały prasowe

W tym roku Jazz Around Festival zagości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i jego zielonym, parkowym otoczeniu już 28 i 29 czerwca. Alfa Mist, Avishai Cohen Trio, Emily King, Giacomo Turra & The Funky Minutes, Łona x Konieczny x Krupa, Nubya Garcia, Madison McFerrin, Nene Heroine, Poluzjanci i Youngr, Ania Szarmach, Brekky Boy, GeeJay, Joel Culpepper, Lady Blackbird, Marcin Masecki Big Band, Wojtek Mazolewski Quintet to ogłoszone artystki i artyści trzeciej odsłony Jazz Around Festival. Karnety są już dostępne na www.jazzaround.pl.

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Jazz Around Festival to wydarzenie muzyczne, które gromadzi miłośników brzmień okołojazzowych z całej Polski. Chociaż festiwal nie ma stałego miejsca, o atmosferze na nim panującym krążą już legendy. Każda edycja Jazz Around Festival to niepowtarzalna podróż przez świat muzyki, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów.

Jazz Around Festival to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przyciąga entuzjastów okołojazzowych brzmień z całej Polski. Choć miejsce festiwalu zmienia się co roku, legendarne opowieści o jego atmosferze krążą już wśród miłośników muzyki. Każda edycja festiwalu to wyjątkowa podróż przez różnorodne brzmienia jazzowe, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów.

Uczucia ponad twórczy perfekcjonizm – to motto, które napędza niespokojną kreatywność multiinstrumentalisty i producenta znanego jako Alfa Mist. Karierę rozpoczynał jako producent grime'u i hip-hopu, ale wkrótce zainteresował się jazzem, muzyką filmową i world music. W ciągu ostatnich lat artysta ugruntował swoją pozycję na rynku muzycznym jako jeden z największych talentów nowej fali jazzu w Londynie. Jego muzyka to fantastyczna mieszanka melancholijnych harmonii z nutami alternatywnego hip-hopu, soulu i afrobeatu.

Alfa Mist Fot. Kay Ibrahim Alfa Mist Fot. Kay Ibrahim

Emily King to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Styl muzyczny artystki obejmuje elementy soulu, R&B, popu i jazzu, co nadaje jej twórczości unikalny charakter. King jest znana ze swoich głębokich i poruszających tekstów oraz melodyjnych kompozycji, które często dotykają tematów miłości, relacji i życiowych doświadczeń. Albumy, takie jak East Side Story" i Scenery", zdobyły uznanie krytyków i przyciągnęły szerokie grono fanów na całym świecie.

Geniusz kontrabasu. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Avishai Cohen z projektem Avishai Cohen Trio. Magazyn Down Beat nazwał go wizjonerem gatunku" i jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary". Cohen ma ponadto unikalną zdolność łączenia wysublimowanej sztuki z szeroką popularnością. Jego muzyka łączy elementy jazzu, muzyki etnicznej, fusion i klezmerskiej.

Ceniona saksofonistka i kompozytorka jazzowa Nubya Garcia swoją karierę rozpoczęła jako członkini zespołu Tomorrow's Warriors. Jej debiutancki album SOURCE" z 2020 roku zdobył uznanie krytyków i przyniósł jej wiele nagród, w tym Jazz FM i Sky Arts Breakthrough Act of the Year Awards i nominację do Mercury Prize. Jej muzyka łączy elementy jazzu, afrobeatu, reggae i elektroniki.

Nubya Garcia Fot. Courtney Campbell Nubya Garcia Fot. Courtney Campbell

Giacomo Turra & The Funky Minutes to włoski muzyk, gitarzysta i kompozytor, który wykazuje się wszechstronnym talentem, swobodnie czerpiąc z różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak R&B, funk i jazz. Turra zdobył popularność dzięki publikacji swoich występów wideo na platformach społecznościowych, a także wydaniu albumu The Groove Sessions", który zawiera kompilację coverów nagranych ze znanymi muzykami i wokalistami. Jego muzyka charakteryzuje się energetycznym stylem gry na gitarze oraz zróżnicowanymi wpływami muzycznymi.

Na Jazz Around Festival zagra amerykańska wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, prywatnie córka znanego wokalisty jazzowego Bobby'ego McFerrina – Madison McFerrin. Artystka znana jest ze swojego unikalnego stylu wokalnego, który łączy elementy soulu, R&B, jazzu i elektroniki. Jej muzyka często wykorzystuje pętle wokalne i efekty dźwiękowe, co nadaje jej charakterystyczne, nowoczesne brzmienie. Madison zdobyła znanie dzięki serii niezależnych wydań i koncertów na żywo. Jej utwory są pełne emocji i głębokiej ekspresji, co przyciąga uwagę słuchaczy na całym świecie.

Youngr to pseudonim artystyczny muzycznego producenta, multiinstrumentalisty i wokalisty angielskiego pochodzenia znanego też jako Dario Darnell. Jego muzyka łączy różnorodne gatunki, takie jak pop, elektronika, indie rock, tworząc energetyczne i zaraźliwe kompozycje. Youngr znany jest ze swoich dynamicznych występów na żywo, podczas których używa pętli dźwiękowych i obsługuje różnorodne instrumenty, aby stworzyć warstwowe brzmienie. Jego popularność rosła dzięki viralowym coverom znanych utworów, odtwarzanym miliony razy w serwisach streamingowych oraz oryginalnym singlom, takim jak Out of My System" czy Monsters".

Youngr Fot. Materiały prasowe Youngr Fot. Materiały prasowe

W Warszawie pojawi się też projekt specjalny Łona x Konieczny x Krupa stworzyli coś bardzo w stylu kultowego szczecińskiego rapera, jednocześnie świeżego, obfitującego w ciekawe rozwiązania brzmieniowe. Za nimi stoją Konieczny i Krupa, członkowie składu Siema Ziemia, czyli inspirowanego elektroniką kwartetu akustycznego, który energię czerpie z kolektywnej improwizacji. Łona dorzuca do tego interesujące obserwacje i celne puenty tekstowe.

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów. Oryginalne brzmienie Poluzjantów to zasługa wybitnych muzyków tworzących formację, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Muzycy pracują obecnie nad czwartym albumem, którego fragmenty zaprezentują podczas warszawskiego koncertu.

Ich twórczość to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz komunikatywnych i emocjonalnych melodii wykonywanych przez grupę trójmiejskich muzyków. Nene Heroine po bardzo dobrze przyjętym debiutanckim albumie „Total Panorama” (Alpaka Records), prezentuje nowy program pod tytułem „MOVA”. Muzycy zespołu nie lubią kompromisów, a jazz traktują wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. „MOVA” jest pretekstem do dalszych poszukiwań własnego stylu oraz pójścia o krok dalej i połączenia sfery dźwiękowej z aspektem wizualnym na scenie.

W CSW Zamek Ujazdowski zagra też Lady Blackbird! To pseudonim sceniczny amerykańskiej wokalistki i kompozytorki Marley Munroe. Znana ze swojego charakterystycznego głosu i interpretacji muzyki soul, jazzu i R&B. Lady Blackbird zdobyła uznanie za swój wyjątkowy styl, który nawiązuje do klasyki muzyki soul, ale jednocześnie jest świeży i nowoczesny. Muzyczna podróż Lady Blackbird obejmuje również współpracę m.in. z Mobym, Goldie, czy Jamie Cullumem.  

Marcin Masecki zaprezentuje swoją najnowszą suitę na big band, napisaną specjalnie dla Jazz Around Festival.  W jego zespole zasiądą czołowi instrumentaliści polskiej sceny jazzowej, a całość poprowadzi Masecki zza swojego legendarnego pianinka. Instrumenty dęte to dla Maseckiego naturalne środowisko. Jego ojciec był klarnecistą a on sam jako dzieciak słuchał w kółko amerykańskich big bandów. Od 6 lat współprowadzi Jazzband Młynarski-Masecki, w którym puszcza wodze swojej aranżerskiej fantazji. W 2023 roku napisał na big band specjalną „Suitę Jubileuszową” na 70-lecie odbudowy warszawskiej Starówki. W tym roku do wybranych kompozycji Masecki dołącza sporo nowych. Będzie też niespodzianka.    

Na Jazz Around Festival wystąpi również Wojtek Mazolewski Quintet, grupa której liderem jest kontrabasista i kompozytor Wojtek Mazolewski. Zespół specjalizuje się w grze jazzowej, ale wprowadza również elementy funk'u, rocka i elektroniki do swojej muzyki. WMQ jest znany ze swojego energetycznego brzmienia, improwizacyjnych występów na żywo oraz oryginalnych kompozycji. Grupa zyskała dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą dzięki swoim nagraniom studyjnym oraz intensywnym koncertom. Ich muzyka jest często opisywana jako świeża, nowoczesna interpretacja jazzu, która przyciąga zarówno fanów tradycji, jak i osób szukających nowych brzmień i doświadczeń muzycznych. 

Na Jazz Around Festival 2024 zagra też duet GeeJay. Gee (wokalista i autorka tekstów) i Jay (producent i multiinstrumentalista) poznali się w londyńskiej dzielnicy Harringay, kiedy pracowali jako bariści w kawiarni muzycznej. Szybko przeszli od jammowania na starym pianinie w kawiarni do tworzenia własnego, charakterystycznego stylu muzycznego. Silny, uduchowiony i naładowany emocjami wokal Gee idealnie pasuje do jazzujących akordów Jaya i groovowej rytmiki, podczas gdy flet poprzeczny dodaje kolejny element do melodyjnej mieszanki. Z dwoma EP-kami na koncie, GeeJay zdołali zgromadzić ponad 12 milionów streamów i zdobyli szerokie uznanie krytyków. Debiutancki album "What's the Sun Without the Rain?" z wiodącym singlem z projektu "Stronger Than You Think” zdobył serca fanów na całym świecie.  

Trójka artystów z Budapesztu, którzy swoim debiutanckim albumem „Jazzbois Goes Blunt" zrewolucjonizowali kilka muzycznych scen, czyli Jazzbois dołączają do lineupu Jazz Around Festival. Ich niezwykła fuzja psychodelicznych dźwięków wstrząsnęła nie tylko fanami jazzu, ale także miłośnikami hip-hopowych bitów. Pomimo bycia nowicjuszami na scenie, szybko zwrócili uwagę kluczowych postaci branży muzycznej, zyskując wsparcie od takich gigantów jak Joe Kay z Soulection. Jednak w wypadku Jazzbois to ich występy na żywo robią największe wrażenie. Każdy utwór to wynik czystej improwizacji, co sprawia, że każdy koncert to niezapomniane muzyczne przeżycie, gdzie kosmiczne energie zderzają się w niepowtarzalny sposób. 

Joel Culpepper, brytyjski wokalista i autor znany ze swojego głębokiego głosu i eklektycznego stylu, który łączy elementy soulu, funku, R&B i muzyki elektronicznej pojawi się w Warszawie już pod koniec czerwca. Pochodzący z południowego Londynu, Culpepper zwrócił uwagę swoim debiutanckim minialbumem "Skydive" z 2012 roku, który zaprezentował jego bogaty wokal i dynamiczne kompozycje. Od tego czasu wydał kilka singli i minialbumów, w tym "Tortoise" i "Woman", które dodatkowo umocniły jego reputację jako rosnącego talentu na brytyjskiej scenie muzycznej. Muzyka Culpeppera często eksploruje tematy miłości, tożsamości i osobistego rozwoju, a sam artysta ceniony jest pełne emocji i pasji koncerty. Jego charakterystyczny głos i niezdefiniowany gatunkowo dźwięk przyniosły mu porównania do artystów takich jak Prince, D'Angelo i Curtis Mayfield. 

Jazzrockowe trio z fortepianem, czyli pochodzący z Sydney w Australii Brekky Boy zagrają na Jazz Around Festival 2024! Czerpiąc z takich artystów jak Tigran Hamasyan, GoGo Penguin, Robert Glasper i The Bad Plus, ten instrumentalny zespół stworzył ożywcze, oryginalne brzmienie, które łączy w sobie elementy jazzu, rocka, minimalizmu i folku. To w połączeniu z porywającym występem na żywo sprawiło, że Brekky Boy stali się jednym z najbardziej ekscytujących młodych zespołów na australijskiej scenie instrumentalnej. Zespół nominowany do nagrody Montreux Jazz Award odbył tournée „w poszukiwaniu najlepszego hot doga” na festiwalach na całym świecie.

Brekky Boy Fot. Materiały prasowe Brekky Boy Fot. Materiały prasowe

Na tegorocznym Jazz Around Festival zagra Ania Szarmach. Muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów producentka, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako wokalistka, kompozytorka i producentka gościnnie brała udział w wielu muzycznych krajowych i międzynarodowych projektach. Jej głos jako wokalistki studyjnej można usłyszeć na kilkudziesięciu albumach topowych polskich i zagranicznych artystów. Dotychczas wydała 4 albumy: „Sharmi”, „Inna”, „POZYTYWka”, „Shades of Love”. Ania Szarmach była trzykrotnie nominowana do Fryderyków. Wraz z towarzyszącym jej międzynarodowym składem będzie przewodniczką w energetycznej podróży przez świat soulu, jazzu i r'n'b w poszukiwaniu nowych, nieodkrytych przestrzeni muzycznych. W programie znajdą się między innymi premierowe wykonania piosenek zapowiadających najnowszy album Ani.

Jazz Around - Open Stage

Zakończył się konkurs trwający przez cały maj. Walka o wolny slot na festiwalu była zażarta. Spośród prawie 100 zgłoszeń komisja wybrała 15 zespołów, które trafiły do finału. Tu głos należał już do słuchaczy. Walka trwała do ostatniej minuty. Laureat konkursu - The Ancimons - z wynikiem ponad 2000 głosów wystąpi na scenie Jazz Around Festival już niebawem. The Ancimons to szóstka młodych, zupełnie odmiennych osobowości, których łączy muzyka jazz, soul, funk, hip-hop i world music. Mimo krótkiego stażu, grupa zdążyła zaznaczyć swoje miejsce na polskiej scenie, zdobywając w lipcu 2023 roku, wraz z Zuzą Baum Grand Prix na Ladies Jazz Festival w Gdyni.

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronami medialnymi wydarzenia są Interia Muzyka, Radio 357, Jazz Soul, Jazz Press, Jazz Forum i Wyborcza.pl. Więcej informacji i regulamin wydarzenia na www.jazzaround.pl.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE:

FB: www.facebook.com/jazzaroundfestival

IG: www.instagram.com/jazzaroundfestival/

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze