fbpx

Frozen Bird „Terry’s Tale” – recenzja płyty

Frozen Bird „Terrys Tale” - recenzja płyty
materiały prasowe

Muzyka świata na płycie mało znanej stołecznej formacji. Poznajcie Frozen Bird.
Słuchając płyty „Terry’s Tale”, trudno ułożyć sobie w głowie jednoznaczną opinię na jej temat. Frozen Bird to zresztą dość zagadkowy zespół, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo. Powstał bowiem jeszcze w 2009 roku i od tamtej pory próżno szukać jego zawartości zarówno na listach przebojów, jak i w pamięci słuchaczy.

Jest tu trochę ideologii, jest też zróżnicowana stylowo warstwa muzyczna. Mamy więc opowiedzianą półsłówkami po angielsku i polsku baśniową historię miasta, którego nie da się zobaczyć na własne oczy, a „dopiero chadzając po nim z zamkniętymi oczami, można wyobrazić sobie, jak ono wygląda”. I zostawmy już tę opowieść, bo to nie kącik literacki. Skupmy się za to na dźwiękach.

Jeśli spojrzymy na skład grupy, zobaczymy nazwiska członków mniej lub bardziej znanych stołecznych zespołów undergroundowych: Pablopavo, Trifonidis Free Orchestra, Black Taxi. Sami o sobie mówią, że reprezentują „baśniowo-knajpianą kameralistykę”. Duża to musi być jednak knajpa, gdyż instrumentarium, jakim się posługują, godne jest niejednej orkiestry. Dziewczęcy, nieśmiały głos wokalistki Luli brzmi niczym ubrany w muzykę świata. Dużo tu polskiego folku, skocznych melodii do wywijania nogami na parkiecie („Bastards”). Słychać Japonię („Fish Trade”), słychać wpływy islandzkiej Bjoerk („One Million Glasses”). Pomysłowych aranżacji odpowiedzialnego za większość piosenek Radka Dudy i spółki nie powstydziłby się Czesław Mozil. Mniej tu jednak dosłowności, więcej marzycielstwa. Mniej humoru (właściwie nie ma go wcale), więcej nostalgii.

Po wielokrotnym przesłuchaniu „Terry’s Tale” trudno mi jednak jednoznacznie ustosunkować się do jej zawartości. Czy to dobra muzyka? Nie wiem. Czy intryguje? Na pewno tak. Czy zostaje w głowie? Obawiam się, że nie. Raczej trudno się z nią zaprzyjaźnić na dłużej. Może lepiej sprawdza się w kameralnej atmosferze knajpy?

Frozen Bird „Terry’s Tale”, Karrot Kommando

ZAMÓW

E-WYDANIE

ZAMÓW

E-WYDANIE
?>