fbpx

Najlepsze filmy francuskie

Najlepsze filmy francuskie
Gutek Film

13 maja 2015 rozpocznie się 6. przegląd Nowego Kina Francuskiego organizowany przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film. Do 19 maja filmy można oglądać w warszawskim kinie Muranów, potem festiwal rusza w Polskę. W dniach 22 – 28 maja 2015 francuskie produkcje zagoszczą w kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łódzi, Poznaniu, Szczecinie, Zamościu.
Tegoroczny przegląd został poświęcony adaptacjom literackim. W programie znalazł sę m.in. najnowszy obraz François Ozona „Nowa dziewczyna” czy nowy film Benoît Jacquota – „Dziennik panny służącej” – adaptacja słynnej powieści Octave’a Mirbeau z początku XX wieku, którą na ekrany przenosili już wcześniej Jean Renoir i Luis Buñuel.

Warte uwagi są także ekranizacje komiksów, wśród nich słynny „Kot rabina”, adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara, którego akcja toczy się w Algierze w 1920 roku, laureat Cezara 2012 dla najlepszego filmu animowanego.

Organizatorzy przeglądu zadbali również o najmłodszych. W programie znalazł się nominowany do Oscara film „Ernest i Celestyna” o przyjaźni niedźwiedzi Ernesta z małą myszką Celestyną.

Co zobaczymy podczas 6. przeglądu Nowego Kina Francuskiego?

Dziennik Panny Służącej

reż. Benoit Jacquot, Francja / Belgia 2015, 95 min. Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.

Nowa dziewczyna

reż. François Ozon, Francja 2014, 107 min. Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret.

Guillame i chłopcy! Kolacja!

reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min. Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière. „Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: Guillaume i chłopcy! Kolacja. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: Całuję cię, moja droga. Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień.”

Markiza Angelika

reż.: Ariel Zeïtoun, Francja 2013, 113 min. Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia, że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los.

Prawda o Lulu

reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min. Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę.

Francuski minister

reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113 min. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać.

Kot rabina

reż. Joann Sfar, Francja 2011, 89 min, animacja. Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej.

Dmuchawce

reż. Carine Tardieu, Francja 2012, 89 min. Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki.

Miłość trwa trzy lata

reż. Frédéric Beigbeder, Francja 2012, 98 min. Po rozwodzie z żoną Marc Marronier, krytyk literacki i felietonista, jest więcej niż pewien, że miłość trwa tylko trzy lata. Napisał nawet książkę, która tego dowodzi. Za sprawą pięknej Alice przekonania Marca będą jednak wystawione na ciężką próbę…

Wszystkie poranki świata

http://youtu.be/RhA2-hcSOeY

reż. Alain Corneau, Francja 1991, 114 min. Samotny ojciec, mistrz gry na wioli da gamba ucieka od świata, by poświęcić się muzyce oraz wychowaniu córek. Wkrótce po Francji zaczynają krążyć legendy o umiejętnościach jakie posiadł, a pod jego drzwiami staje Marin Marais, młodzieniec chcący pobierać u niego nauki.

Wenus w futrze

reż. Roman Polański, Francja 2013, 95 min. Głównym bohaterem filmu „Wenus w futrze” jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda.

Ernest i Celestyna

reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar, Francja 2012, 79 min., animacja. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka, klaun i muzyk, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze