fbpx

Nie żyje Andrzej Strzelecki

Nie żyje Andrzej Strzelecki
Andrzej Strzelecki (fot. Krzysztof Zuczkowski / Forum)

Nie żyje Andrzej Strzelecki, reżyser, aktor teatralny i filmowy. Wiele razy pokrzepiał nas jako dr Koziełło z serialu „Klan” i poruszał spektaklami pokazywanymi przez Teatr Telewizji. Artysta przegrał walkę z rakiem płuc i oskrzeli. O chorobie poinformował w czerwcu 2020 roku. Miał 68 lat.

Andrzej Strzelecki był reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym, prezenterem telewizyjnym, satyrykiem, nauczycielem akademickim, profesorem sztuk teatralnych oraz rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Urodził się w 1952 roku w rodzinie dziennikarzy. W 1974 roku ukończył Wydział Aktorski, a następnie Reżyserski (1980 rok) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Od 1976 roku pracował jako pedagog, a w 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej.

W latach 1974–1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą i współzałożycielem kabaretu „Kur” oraz aktorem Teatru Rampa, w którym od 1987 do 1997 roku pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Zagrał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji („Król w kraju rozkoszy”, „Żółta szlafmyca”) oraz jednoaktówkach „Love”, „Film” i „Smutne miasteczko”). Prowadził autorskie programy w TVP („Paradę blagierów”, „Opowiadania w dur i w moll”, „Felieton ilustrowany”, „Milena i Chopin w Ameryce”) oraz teleturniej „Piramida” w telewizji Polsat. Zagrał w wielu filmach („Przepraszam, czy tu biją?”, „Ostatni bieg”, „Przeprowadzka”, „W pustyni i w puszczy”) i serialach („Klan”, „Kuchnia polska”).

Reżyserował koncerty festiwalowe i gale, np. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwale w Opolu, Zielonej Górze, Gdyni, Sopocie, Międzyzdrojach i Toruniu. Był członkiem Związku Artystów Scen Polski i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.

Prywatnie był zapalonym golfistą i członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 roku wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Człowiek w jednej rękawiczce”, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie związane z golfem.

W czerwcu 2020 roku udzielił ostatniego wywiadu, w którym poinformował o swojej chorobie.