fbpx

Wyjątkowa wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej już w Warszawie

Wyjątkowa wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej już w Warszawie

W czwartek, 15 września 2016 r., do Warszawy zawita wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce w nowej przestrzeni kulturalnej Warszawy – prestiżowym budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4. Od piątku, 16 września 2016 r., przez dwa tygodnie w godzinach 08:00 – 20:00 wystawę będzie można oglądać w lobby apartamentowca.

Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, ale o tej rocznicy trzeba przypominać – 20 lat temu wybitna polska poetka z Krakowa otrzymała Nagrodę Nobla. Była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka nas trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją zajmowała się także zdecydowanie bardziej plastyczną dziedziną sztuki: tworzyła kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek. Już 15 września na 42. piętrze prestiżowego apartamentowca Cosmopolitan, w samym sercu Warszawy odbędzie się Wernisaż Wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Kustoszem i dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest profesor Apoloniusz Węgłowski. O całym pomyśle mówi Michał Rusinek – wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej:

Kolaże, czyli „wyklejanki” w pierwotnym zamierzeniu poetki były po prostu własnoręcznie robionymi kartkami pocztowymi. Kiedy jej serbscy przyjaciele postanowili zrobić wystawę tych, które od niej dostawali – była zdumiona, że można je tak potraktować. Kilka lat później zgodziła się jednak, by posłużyły jako ilustracje do jej książki z zabawami literackimi. W pierwszą rocznicę jej śmierci Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizowała skromną wystawę wyklejanek, która w ciągu trzech lat odwiedziła już kilkanaście krajów – od Hiszpanii po Makau. Dzięki niej, z jednej strony, poezja Szymborskiej zyskała wielu nowych czytelników. Z drugiej strony, wielu jej wiernych czytelników przekonało się, jak utalentowana plastycznie była ich ulubiona poetka. Teraz, w 20. rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej nagrody Nobla, wystawa trafia do Warszawy. Mamy nadzieję, że i tutaj jednym ukaże Szymborską jako surrealistkę, innych zaś skłoni do sięgnięcia po jej poezję”.

Wernisaż odbędzie się 15.09.2016 w budynku Cosmpolitan Twarda 4, a w tym niezwykłym wydarzeniu wezmą udział miedzy innymi m.in. Michał Rusinek – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, a także wielbiciele talentu poetki – Tomasz Stańko, Andrzej Wajda i profesor Maciej Lewenstein. Od 16 września 2016 roku przez dwa tygodnie w godzinach 08:00 – 20:00 przestrzeń na parterze budynku Cosmopolitan Twarda 4 będzie otwarta dla wszystkich warszawiaków, którzy będą chcieli poznać prace polskiej Noblistki.

“Jesteśmy niezwykle dumni, że dzięki naszej współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy będą mogli podziwiać tę niezwykłą wystawę. Od samego początku stawiamy na kulturę i sztukę na najwyższym poziomie i chcemy, aby sam budynek Cosmopolitan Twarda 4, jak i jego Patio na stałe wpisały się w życie kulturalne stolicy.” – powiedziała Karolina Kaim, Prezes Zarządu Tacit Investment.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze