1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Karnawał w Nicei czy Święto Cytryn w Menton? A może to i to?

Karnawał w Nicei czy Święto Cytryn w Menton? A może to i to?

fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Karnawał w Nicei jest jednym z najstarszych i największych w Europie. Co roku przyciąga na Lazurowe Wybrzeże ponad milion turystów.

 

W tym roku jubileuszowa,130. edycja rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 4 marca. W tym czasie Niceą będzie rządzić Król Gastronomii, ponieważ to właśnie kuchnia jest tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia. Każdego roku, podczas dwutygodniowego święta odbywają się tradycyjne, barwne parady z groteskowymi postaciami z papieru, które tworzą królewską świtę. Całemu wydarzeniu towarzyszy głośna muzyka i festiwal światła. W ciągu dnia na słynnej Promenadzie Anglików podziwiać można paradę kwiatową, na której turyści i mieszkańcy są hojnie obsypywani świeżymi kwiatami, szczególnie mimozą, która właśnie wtedy kwitnie. Z tej „bitwy kwiatowej”, jak zwykli ją potocznie nazywać mieszkańcy, wszyscy wychodzą z naręczami kwiatów. Główną postacią kwiatowej parady jest Miss Karnawału, mieszkanka Nicei, którą wcześniej w głosowaniu wybrali mieszkańcy.

Od 15 lutego do 5 marca w położonym tuż przy granicy włoskiej Menton, odbędzie się inne spektakularne wydarzenie - Święto Cytryn. W całym mieście podziwiać można będzie gigantyczne budowle z pomarańczy i cytryn. W każdą niedzielę festiwalu nadmorską promenadą przechodzi Parada Złotych Owoców – barwny korowód dorożek, samochodów, platform, na których ustawione są ogromne konstrukcje z cytrusów nawiązujące do tematu przewodniego imprezy, którym w tym roku będą podmorskie podróże.

W wybrane wieczory odbywają się Parady Przy Blasku Księżyca - przemarsz orkiestr, grup folklorystycznych i tancerzy. Kulminacją takiego wieczoru jest pokaz sztucznych ogni. Na gości czeka również Ogród Świateł – to imponujące konstrukcje z owoców wzbogacone efektami audiowizualnymi.

Więcej informacji na: www.nicecarnaval.com, www.fete-du-citron.com

Z Polski wycieczki organizuje biuro podróży

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze