1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak długo pracujemy na zagraniczny urlop?

Jak długo pracujemy na zagraniczny urlop?

fot.123rf
Jak pokazują badania CBOS, aż 58 proc. Polaków zaplanowało wakacyjny wyjazd. Jednocześnie stale rośnie grono osób decydujących się na wypoczynek za granicą. Ile pracują, na czym oszczędzają i jak odpoczywają Polacy?

Wakacje są drugim w hierarchii celem, na który Polacy oszczędzają pieniądze. Na 7-9 dniowy urlop w szczycie sezonu letniego polski turysta przeznacza średnio 2644 zł. W takiej cenie jest w stanie wylecieć do 4* hotelu z wyżywieniem typu HB lub All inclusive. Niestety, często wiąże się to z wielomiesięcznymi wyrzeczeniami i regularnym odkładaniem pieniędzy. Jak długo pracujemy na zagraniczny urlop zależy w głównej mierze od branży i województwa, w którym pracujemy. Pod koniec 2014 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4004 zł brutto, czyli 2800 zł netto, jednak aż 2/3 Polaków zarabia mniej. Dla przeciętnego Kowalskiego wyjazd na zagraniczne wakacje jest zdecydowanie bardziej dostępny niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Nawet pracownicy zarabiający na poziomie płacy minimalnej na najtańszą opcję zagraniczną pracują 23,5 dnia. Jeśli spojrzymy na szeregowych pracowników różnych branż, to na wyjazd w wersji budżetowej pracują ok. 3 tygodni. Natomiast specjaliści w tym samym czasie zarobią już na europejskie wakacje w hotelu 4-5 gwiazdowym.

Wakacyjne oszczędności

Jak pokazuje raport przygotowany przez Travelplanet.pl oraz firmę doradztwa HR Sedlak & Sedlak, zdecydowana większość Polaków nie może sobie pozwolić na pokrycie kosztów zagranicznego wypoczynku z bieżących finansów. Dla wielu wakacyjny wyjazd stanowi znaczące obciążenie domowego budżetu. Aby sobie na niego pozwolić niektórzy systematycznie odkładają określone kwoty w ciągu roku. Wraz ze wzrostem liczby Polaków, którzy decydują się na urlop za granicą, rośnie też świadomość konsumentów na temat tego, jak zaoszczędzić na wyjeździe. Zdaniem Mai Jedlińskiej z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, turyści nauczyli się szukać tańszych ofert, udawać się na wycieczki przed lub po sezonie, korzystać z last minute, kupować oferty first minute oraz dopasowywać ofertę do własnej kieszeni (dojazd własny, liczba posiłków, standard zakwaterowania itp.). Jest to głównie zasługa Internetu i świadomości konsumenckiej. Dla przykładu: na przełomie czerwca i lipca można było polecieć do hotelu 5* z wyżywieniem All inclusive na tydzień za nieco ponad 1400 zł od osoby, a więc za znacznie mniej niż połowę średnich wydatków na taki wypoczynek. Kupując wyjazd ze znacznym wyprzedzeniem lub poza szczytem sezonu można więc trafić na prawdziwą okazję i zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.

Turystyczne preferencje Polaków

Polacy najchętniej wybierają letni wypoczynek w hotelach 4* ze śniadaniami i obiadokolacjami (HB) lub wyżywieniem All inclusive. Tego rodzaju wypad to koszt rzędu 2695 zł od osoby. Tego lata taki standard wypoczynku zarezerwowało 46,2 proc. polskich turystów wyjeżdżających z biurami podróży. W lipcu tego roku Polacy najchętniej wypoczywali w Grecji (35,6 proc.), Turcji (22 proc.) i Bułgarii (12,3 proc.). Co ciekawe systematycznie rośnie popularność wakacji luksusowych, spędzanych w hotelach o najwyższym standardzie i z opcją All inclusive. Tegoroczne wakacje planuje spędzić w ten sposób ok. 25 proc. polskich turystów wyjeżdżających z biurami podróży. Zdecydowanie najmniej z nas decyduje się na wakacje objazdowe, podczas których podróżujemy autokarem po danym kraju czy kontynencie zwiedzając jego zakątki. Na tę formę wypoczynku decyduje się zaledwie kilka procent Polaków. Podobną popularnością cieszą się wakacje budżetowe, w ramach których biuro podróży zapewnia kwaterę a klient sam organizuje sobie dojazd, wyżywienie i program turystyczny. W ten sposób wypoczywa ok. 4 proc. turystów.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze