Lęki wakacyjne – jak pokonać strach przed podróżą?

fot.123rf

Wakacje kojarzą się z czasem beztroski i odpoczynku. Czekamy z utęsknieniem na zaplanowany urlop. Jednak wymarzona podróż może często wiązać się z uczuciem lęku, co zresztą jest zjawiskiem zupełnie naturalnym.
Lęk przed lataniem samolotem, przed podróżą statkiem, przed chorobami w krajach tropikalnych, lęk przed nieznanym… Do tego dochodzą jeszcze obawy związane z terroryzmem, czy strach przed np. zamieszkami w danym państwie. Co zrobić, aby dopadające nas lęki nie odebrały nam radości z nadchodzących wakacji?

– Każda podróż jest jakąś zmianą, a każdy z nas odczuwa przed zmianą lęk. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy podróżujemy w nowe dla nas miejsca. – tłumaczy psycholog SWPS Agnieszka Mościcka – Teske – Nowość wiąże się zwykle z podwyższonym poziomem lęku. Poza tym podróż jest dla nas sytuacją niecodzienną i składa się na nią wiele niepewnych czynników: czy zdążymy wszystko załatwić?/ czy samolot odleci punktualnie?/ czy wszystko zabraliśmy? – jest wiele drobiazgów, które składają się na ten lęk.

Dobrze wiedzieć czego się boimy i jak u nas działa ten mechanizm. Strach często dotyczy samej podróży i środka transportu. Przykładowo, w przypadku podróży samolotem znaczenie ma sam wygląd samolotu – to, że jesteśmy zamknięci w małej przestrzeni. Poza tym latanie nie jest dla nas czymś naturalnym…

Lęk to spadek po naszych przodkach. Działa jak mechanizm obronny, który chroni nas przed niebezpieczeństwem, abyśmy w kontakcie z czymś nowym stali się ostrożni.

– Wiąże się to również z powiedzeniem, że „strach ma wielkie oczy” – wyjaśnia psycholog – Tak właśnie działa nasza fizjologia: szerzej otwierają nam się oczy, abyśmy lepiej widzieli to, co się dookoła nas dzieje. Mamy szersze pole widzenia i bardziej wyostrzony słuch.

Lęk ma swoje plusy

Pozytywnym przejawem lęku jest np. to, że możemy się do wyjazdu lepiej przygotować i działać rozsądnie. Ludzie intuicyjnie poszukują informacji o miejscu do którego podróżują, przeglądają przewodniki turystyczne, opinie na stronach internetowych, oglądają filmy. – Zbieranie Informacji jest pierwotnym sposobem na oswojenie lęku. W taki właśnie sposób przygotowujemy się do nowej sytuacji. To dobra, intuicyjna strategia. – tłumaczy psycholog Agnieszka Mościcka – Teske.