fbpx

Ćwiczenia na pokonanie stresu (cz.1)

Ćwiczenia na pokonanie stresu (cz.1)
123rf.com

Czasami pojawia się i znika niespodziewanie, innym razem zostaje na dłużej. Stres – nasz przyjaciel czy wróg? Wybór należy do ciebie. Dagmara Gmitrzak, autorka książki na temat radzenia sobie ze stresem za pomocą technik relaksacji proponuje proste ćwiczenia.
Stresu doświadczył z pewnością każdy człowiek na świecie. Najbardziej charakterystyczne objawy tej specyficznej reakcji organizmu to przyspieszony, płytki oddech, szybkie bicie serca, napięty kark, ścisk w splocie słonecznym i zwiększona potliwości ciała. Naukowo objawy te nazwane są reakcją walki lub ucieczki. Do krwi uwalniane są wówczas duże ilości hormonów stresu adrenaliny i kortyzolu, które krótkotrwale mobilizują nasz organizm, dostarczając mu zastrzyku energii.

Tę specyficzną reakcję odziedziczyliśmy po naszych praprzodkach. Jest zapisana w naszym DNA i zostaje uruchomiona w sytuacjach, które mózg interpretuje jako zagrażające naszemu życiu lub zdrowiu. Dzisiaj coraz częściej staje się jednak piętą achillesową współczesnego człowieka. Każdy z nas może codziennie doświadczać wyzwolenia tej reakcji kilkakrotnie. Jeśli pod koniec dnia nie zadbamy o zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego, po kilku napiętych tygodniach lub miesiącach, stres znacznie obniży naszą odporność, mogą się pojawić specyficzne objawy psychosomatyczne (migreny, bóle karku i krzyża, zmniejszone libido, rozdrażnienie lub depresja). Stres w małej dawce może nas zmobilizować i zainspirować do pozytywnej zmiany. Ale w dużej dawce, może zablokować naszą kreatywność i energię życiową.

Warto poznać skuteczne techniki, które pozwalają na bieżąco radzić sobie ze stresem. Oto 3 ćwiczenia, które szybko zmniejszą objawy stresu i lęku:

Ćwiczenie 1. PŁACZ

Jeśli czujesz potrzebę płaczu, nie powstrzymuj się. To pomoże ci uwolnić napięcie fizyczne i psychiczne. Głęboki płacz z głębi brzucha, na tyle cię zmęczy, że nie będziesz miała siły dalej płakać. Będzie to miało bardzo oczyszczający efekt.

Ćwiczenie 2. ODDYCHAJ ŚWIADOMIE

Zamiast odżywiać swoją życiową energią negatywne myśli związane ze stresem, zacznij przez kilka minut świadomie oddychać. Usiądź z kręgosłupem prostym i przenieś uwagę do swoich nozdrzy. Na początku zrób głęboki wdech nosem i długi wydech ustami. Powtórz to jeszcze raz. Teraz oddychaj spokojniej. Odczuwaj każdy wdech i wydech. Poczuj przyjemny ciężar ramion, wraz z każdym wydechem. Odczuwaj powietrze, które przepływa przez nozdrza. W połowie ćwiczenia możesz afirmować kilkakrotnie w myślach: jestem bezpieczna.

Ćwiczenie 3. SKONCENTRUJ UWAGĘ NA SERCU

Jeśli odczuwasz lęk i niepokój, a twoje myśli są pesymistyczne, połóż dłoń pośrodku klatki piersiowej. Zacznij świadomie oddychać klatką piersiową. Poczuj jak lekko unosi się na wdechu i opada na wydechu. Teraz uświadom sobie fizyczne serce. Pomyśl jak wygląda, zwiększ świadomość tego czującego, niezwykłego organu wewnątrz klatki piersiowej. Serce komunikuje się z mózgiem. Kiedy świadomie oddychasz do serca, ono wysyła mu sygnały związane ze zdrowiem. Poczuj wdzięczność za to, że twoje serce codziennie bije w rytmie życia. Twoje samopoczucie powinno się poprawić.

Dagmara Gmitrzak: trenerka rozwoju osobistego, socjolog o specjalizacji pomoc społeczno terapeutyczna, terapeutka reiki, dziennikarka, autorka książek. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, trzyletnie szkolenie z Muzykoterapii i Psychodramy, kurs medytacji mindfulness. www.rozwojosobisty.waw.pl

Więcej na temat: stresu, technik relaksacji oraz pozytywnego myślenia w książce Dagmary Gmitrzak: „Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji.” Do książki dołączona jest płyta CD z prowadzonymi przez autorkę relaksacjami oraz specjalistyczną muzyką, która wprowadza mózg w stan alfa (relaksu i kreatywności) oraz synchronizuje półkule mózgowe.

5 mitów na temat stresu – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze