1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Halloween - okazja do kontrolowanego strachu

123rf.com
123rf.com
Z okazji Halloween często spotykamy się ze znajomymi na wspólne oglądanie horrorów lub imprezę z przebraniami prosto z krainy grozy.  Badania pokazują, że kontrolowany strach traktujemy jako sposób oderwania się od codziennej rzeczywistości.

Zbliżające się Halloween to idealna okazja, żeby dostarczyć sobie nieco więcej emocji niż na co dzień. Zaaranżowana impreza z kostiumami jak z horroru czy wieczór z filmami grozy, to tylko niektóre z pomysłów na spędzenie coraz bardziej popularnego w Polsce  święta. Można pójść o krok dalej i tego dnia wybrać się ze znajomymi na przykład do escape roomu urządzonego w klimacie grozy. „Escape room to intrygująca i tajemnicza gra pełna zagadek, która może być ciekawym pomysłem na spędzenie Halloween ze znajomymi. Wymaga sprytu i logicznego myślenia, gdyż głównym zdaniem uczestników jest wydostanie się z pokoju w wyznaczonym czasie. Grze towarzyszą prawdziwe emocje, zwiększony poziom adrenaliny, a  czasami nawet lęk”, komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. Dlaczego właściwie lubimy się bać? Dla większości z nas lęk, który wiąże się z emocjonującymi przeżyciami jest przede wszystkim wyzwaniem. Lubimy pokonywać swoje granice i stawiać sobie nowe cele do realizowania. W ten sposób odpowiedziało 37% respondentów badania „Czy Polacy lubią się bać?”. Dla 29% z nich dawka zdrowego strachu wiąże się z przygodą, a co piąty Polak podejmuje takie aktywności, żeby zaspokoić swoją potrzebę odczuwania silnych bodźców. Dla 15% badanych silne emocje są sposobem na stres, ponieważ pozwalają oderwać się od codzienności i przywrócić dobre samopoczucie.

Emocjonujących lub ekstremalnych wrażeń szukamy częściej, niż raz w roku. Co trzeci Polak lubi dostarczać sobie silnych doznań raz w miesiącu, z kolei 19% - częściej niż raz w miesiącu. 11% ankietowanych zadeklarowało, że lubi odczuwać silne emocje często, z kolei 6% to osoby, które lubią być pod ich wpływem bez przerwy.

Wyniki sondy pokazują, że dążenie do przeżywania silnych wrażeń to wbrew stereotypom nie tylko męska domena. Wśród amatorów przeżywania ekscytującego lęku znajdują się aż 59% pań. Pozytywny strach i silne emocje to nie tylko coś, co chcemy zachować jedynie dla siebie. Okazuje się, że ekscytującymi emocjami lubimy się także dzielić z innymi. Aż 61% ankietowanych podarowałoby swoim bliskim prezent z dreszczykiem emocji i ekscytującego lęku.

Badanie „Czy Polacy lubią się bać?" zostało zrealizowane na próbie 3143 respondentów w formie sondy online przez serwis Prezentmarzeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze