1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak wyliczyć wiek psa? Ile lat ma twój pies w przeliczeniu na lata ludzkie?

Jak wyliczyć wiek psa? Ile lat ma twój pies w przeliczeniu na lata ludzkie?

Oblicz wiek swojego psa
Posiadanie psa to niestety nie tylko zabawa, lecz przede wszystkim liczne obowiązki. Im starszy pupil, tym więcej problemów zdrowotnych może na niego czekać. Zastanawiasz się, ile lat ma twój pies? Przeliczanie wieku psa na lata ludzkie nie jest takie proste i możemy ustalić to jedynie w przybliżeniu.

Znajomość wieku psa to bardzo cenna informacja. Pozwoli nie tylko określić właściwe gatunkowi tempo rozwoju, lecz także monitorować, czy pies rośnie prawidłowo i ewentualnie dostosować opiekę do jego potrzeb.

Jak obliczyć ?

Musimy pamiętać, że przelicznik psich lat na ludzkie jest umowny. To tylko sugestia, która pozwala określić przedział wiekowy, w którym znajduje się pupil. Popularna metoda polega na mnożeniu wieku psa przez siedem. Oznacza to, że pies, który ma pięć lat, w ludzkich latach ma ich 35. To niestety mało wiarygodny sposób przede wszystkim dlatego, że psy starzeją się w różnym tempie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku małych psów, inaczej u przedstawicieli ras średnich czy dużych.

Oczywiście pewne jest to, że psy starzeją się znacznie szybciej od ludzi, ale już niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do drugiego roku zarówno małe, jak i duże psy są traktowane jak równolatki w przeliczeniu na ludzkie lata. Aby prześledzić, jak będzie starzał się nasz pupil i dowiedzieć się, ile około ma teraz lat, warto zapoznać się z tabelą przedstawiającą przelicznik psich lat na lata ludzkie. W internecie znajdziemy ich wiele, z przykładową możemy zapoznać się w serwisie pies.pl.

Jak długo żyją psy?

Częstym pytaniem, zanim w ogóle zdecydujemy się na posiadanie czworonoga, jest to, jak długo żyją psy. To także bardzo względna kwestia. Przyjmuje się, że średnia długość życia psów to około 10-13 lat. Ale to nie wszystko, co musimy wiedzieć w tym temacie. Statystycznie dłużej żyją małe psy. W artykule „Jak określić wiek psa?” wyjaśnia to szczegółowo Anna Kowalczyk, przewodnicząca Oddziałowej Komisji Szkolenia Psów ZKwP i hodowca psów rasy owczarek niemiecki i owczarek francuski BRIARD: "Maltańczyki czy yorkshire teriery żyją nawet do 20 lat, natomiast przedstawiciele dużych ras, np. labradory, żyją do 11-13 lat. Rasą, która charakteryzuje się najdłuższą średnią życia (14,9 lat), jest pinczer miniaturowy. Natomiast rasą, która średnio żyje najkrócej, jest wilczarz irlandzki, którego średnia długość życia wynosi jedynie 6,2 roku. Długo żyją także małe mieszańce."

Jak rozpoznać pierwsze oznaki starzenia u psa?

Starczy wiek psa rozpoczyna się około ósmego, czasem dziesiątego roku życia. To mocne uogólnienie, bo tempo starzenia się zwierząt związane jest przede wszystkim z ich wielkością. Co ciekawe, pierwsza oznaka starzenia się psów jest taka sama jak u ludzi. Pojawiają się pierwsze siwe włosy. Na początku zazwyczaj w okolicy pyska. Siwizny stopniowo przybywa także na grzbiecie czy łapach.

Kolejnym symptomem są najpierw przetarte, a potem wypadające zęby. Te pierwsze pojawiają się na kłach i siekaczach około siódmego roku życia. Po 12. roku zęby zaczynają wypadać. Pojawia się także zamglenie oczu, u niektórych psów nawet zaćma. Starsze psy stają się spokojniejsze, mają mniejszą ochotę na zabawę.

Warto być czujnym. Niekiedy to, co odbieramy za typowe starcze zmiany, może być objawem poważnej choroby. Kiedy zauważymy pierwsze symptomy starzenia się naszego pupila, warto wybrać się na kontrolę do lekarza weterynarii.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze