1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Gęsty smog nad Krakowem

Gęsty smog nad Krakowem

123RF.com
123RF.com
Od paru tygodni problem narasta, ale w ostatnich dniach stał się on wręcz palący. A raczej – duszący. Bo cierpią nasze drogi oddechowe…

Przedszkolaki nie wychodzą do ogródka, również starsze osoby nie powinny teraz przesadnie dużo spacerować. Zwykle takie ostrzeżenia słyszymy zimą (gdy siarczysty mróz) albo latem (gdy upał nie do wytrzymania). Teraz przyczyna jest inna. Smog. Winna, a raczej współwinna, jest w dużej mierze pogoda. Przy wyżu, a taki utrzymuje się na południu Polski już od kilku tygodni, zanieczyszczenia, czyli toksyczne związki siarki, węgla, węglowodorów i dioksyn, zatrzymywane są nad miastem. Brak wiatru, który „przegnałby” smog, też sytuacji nie poprawia.

Od dawna wiadomo, że krakowskie powietrze do czystych nie należy, teraz jednak normy szkodliwych substancji przekroczone zostały aż sześciokrotnie!

Tymczasem okazuje się, że ta historia ma drugie dno. Bo Komisja Europejska ma zamiar pozwać nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości – chodzi o niewprowadzenie dyrektywy o czystości powietrza. Polska powinna była ograniczyć stężenie szkodliwych pyłów już w czerwcu ubiegłego roku, ale nie zrobiła tego i wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie nie zrobi. Podobno nasz przemysł i transport nie jest dostosowany do unijnych norm…

Pierwsze miejsce w zestawieniu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu (bo właśnie dużych miast problem ten dotyczy przede wszystkim) zajmuje Kraków. Na podium znalazły się też Dabrowa Górnicza i Katowice. Trochę lepiej, co nie znaczy dobrze, jest w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. A najlżej oddycha się w Gdańsku (złoty medal), a także w Elblągu i Koszalinie.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze