1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym połączyły siły

Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym połączyły siły

Jednym z najważniejszych celów Okresowej Koalicji jest zaprzestanie ignorowania kwestii menstruacji i zwrócenie uwagi na palące problemy związane z brakiem świadomości i edukacji o miesiączce oraz ubóstwem menstruacyjnym. (Fot. iStock)
Największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym połączyły siły. 8 marca została powołana Okresowa Koalicja, która ogłosiła manifest na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz okrzyknęła następne 12 miesięcy "Rokiem Menstruacji". 

W Polsce wokół miesiączki wciąż funkcjonuje wiele mitów i stereotypów. To temat wywołujący wstyd, zażenowanie, niezręczność, często powód do kpin i niewybrednych żartów. Problem stanowi też dostęp do środków higienicznych - według badań Kulczyk Foundation nawet co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup preferowanych, zapewniających komfort środków higieny. W odpowiedzi na to powstała Okresowa Koalicja. Jednym z jej najważniejszych celów jest zaprzestanie ignorowania kwestii menstruacji i zwrócenie uwagi na palące problemy związane z brakiem świadomości i edukacji o miesiączce oraz ubóstwem menstruacyjnym.

W skład Okresowej Koalicji weszły najważniejsze organizacje, które działają na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym: Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. Podczas inauguracji działania koalicji aktywistki i ekspertki przedstawiły swój manifest i ogłosiły następne 12 miesięcy "Rokiem Menstruacji". Jak piszą w manifeście: „Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, bo okres jest sprawą nas wszystkich”.

W związku z tym Okresowa Koalicja zamierza podjąć następujące inicjatywy:

 • umożliwienie dostępu do środków higieny menstruacyjnej osobom menstruującym przebywającym w m.in.: szkołach, domach dziecka, domach samotnej matki, ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności, więzieniach;
 • szerzenie wiedzy nt. miesiączki poprzez dystrybuowanie materiałów edukacyjnych dla rodziców i opiekunów mających na celu wsparcie ich w rozmowach z dziećmi na tematy związane z miesiączką;
 • przełamywanie tabu menstruacyjnego w ramach akcji uświadamiających, spotkań, debat;
 • szerzenie wiedzy o ekologicznym aspekcie środków higienicznych poprzez publikacje oraz rozmowy z producentami na rzecz wprowadzania na rynek przyjaznych zdrowiu kobiet i bezpiecznych dla środowiska artykułów higieny menstruacyjnej;
 • nagłośnienie problemu ograniczonego dostępu do opieki ginekologicznej nastolatków oraz lobbing na rzecz zmian w tym zakresie.

Czy takie działania są potrzebne? Wyniki badań wykonanych na zlecenie Kulczyk Foundation dobitnie pokazują, że tak. Jedynie 68 proc. kobiet deklaruje, że akceptuje fakt, że ma miesiączkę, prawie 25 proc. uważa, że kobiety nie powinny rozmawiać o miesiączce w obecności mężczyzn i tyle samo kobiet jest zdania, że okres jest brudny. Co piąta ankietowana wyraża opinię, że okres powinno się pozostawić sekretem kobiet i prawie tyle samo, że ważne jest, żeby nikt się o nim nie dowiedział. Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku i w związku z tym doświadczamy postępu w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia, co trzecia kobieta nie akceptuje swojej miesiączki. Co więcej, prawie 30 proc. uważa, że podczas miesiączki nie zajdzie w ciążę, a co piąta ankietowana jest przekonana, że przez miesiączkę nie uda jej się upiec ciasta czy zakisić ogórków.

Negatywne skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w naszym kraju są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce. Jak piszą w manifeście aktywistki i działaczki Okresowej Koalicji: Wierzymy, że ten rok będzie początkiem kompleksowych zmian w życiu publicznym i społecznym w Polsce w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a kolejne lata przyniosą długofalowe efekty naszych działań”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze