1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Hej, dziewczyny! Nadchodzi okresowa rewolucja w polskich szkołach

„Hej, dziewczyny!” to projekt fundacji Akcja Menstruacja skierowany do szkół.
„Hej, dziewczyny!” to projekt fundacji Akcja Menstruacja skierowany do szkół.
Brak dostępu do środków higienicznych to zjawisko często spotykane w polskich szkołach, dlatego wraz z 1 września wystartował program „Hej, dziewczyny!”,kolejny po „Punktach Pomocy Okresowej” projekt fundacji Akcja Menstruacja, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym w naszym kraju.

Miesiączka to w Polsce wciąż temat tabu. Szczególnie silnie przekłada się to na zjawisko ubóstwa menstruacyjnego, które oznacza brak swobodnego dostępu do produktów menstruacyjnych. Okres i polska szkoła również nie idą ze sobą w parze. Podpaski, tampony czy wkładki w szkolnych toaletach powinny być dziś standardem, tak jak papier toaletowy. Tymczasem dla wielu uczennic menstruacja oznacza rezygnację z uczestnictwa w zajęciach szkolnych, właśnie z powodu braku środków higienicznych. Pojawia się wstyd, wytykanie palcami, a także niezrozumienie ze strony części rówieśników, a nawet dorosłych. A w końcu każda kobieta powinna mieć możliwość godnego i komfortowego przeżycia miesiączki.

W marcu tego roku firma P&G postanowiła sprawdzić, czy ubóstwo menstruacyjne jest problemem obecnym w polskich szkołach. Według przeprowadzonych badań, 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia szkolne z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie życiowych celów.

„Pożyczam często podpaski dziewczynom, które używają podczas miesiączki skarpetek”, „Wstydzę się iść do toalety z podpaską”, „Kiedyś musiałam przejść do higienistki po kilku piętrach. Zanim doszłam, to już tak przemokłam, że miałam całe spodnie ubrudzone. Wstydziłam się potem wrócić do klasy”. Takie wiadomości codziennie zapełniają skrzynkę fundacji Akcja Menstruacja, pierwszej w Polsce organizacji walczącej z ubóstwem i tabu menstruacyjnym w naszym kraju. Jej głównym celem jest długofalowa pomoc kobietom przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Fundacja współpracuje z organizacjami pozarządowymi, organizuje zbiórki środków higienicznych w całym kraju, a także aktywnie działa w mediach w celu zwiększenia świadomości na temat miesiączki w Polsce.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego fundacja Akcja Menstruacja wystartowała z kolejnym po „Punktach Pomocy Okresowej” ogólnopolskim projektem. Program „Hej, dziewczyny!” skierowany jest do szkół, w których zjawisko ubóstwa menstruacyjnego jest szczególnie silne. Według inicjatorek akcji rozwiązaniem problemu opuszczania lekcji przez uczennice z powodów fizjologicznych jest umieszczenie w szkolnych toaletach specjalnie oznaczonych pudełek z darmowymi środkami higienicznymi: podpaskami, tamponami i wkładkami. Celem programu jest również przełamywanie barier edukacyjnych na temat okresu, a inspiracją do powstania projektu były rozwiązania, które funkcjonują w Wielkiej Brytanii, gdzie produkty menstruacyjne dostępne są we wszystkich szkołach i na uczelniach.

W ramach akcji ponad 100 szkół wybranych na podstawie zgłoszeń otrzyma wsparcie produktowe. W pierwszej kolejności pomoc uzyskają placówki z mniejszych miejscowości, gdzie ubóstwo menstruacyjne jest problemem na większą skalę. Każda szkoła objęta programem, co miesiąc otrzyma zapas środków higienicznych, które umieszczane będą w specjalnie oznakowanych pudełkach w toaletach. „Liczymy, że trend na pudełka zacznie zataczać jeszcze szersze kręgi” – mówią założycielki organizacji Akcja Menstruacja. Fundacja planuje także zorganizowanie zajęć edukacyjnych dotyczących okresu z udziałem ekspertów oraz wydanie poradnika na temat prawidłowego dystrybuowania środków menstruacyjnych, aby zwiększyć świadomość problemu ubóstwa menstruacyjnego wśród uczennic.

Aby wziąć udział w projekcie „Hej, dziewczyny!”, należy wypełnić lub wysłać wiadomość na adres mailowy akcjamenstruacja@gmail.com. Można również zgłosić się w wiadomości prywatnej na profilu fundacji Akcja Menstruacja na Facebooku lub Instagramie. Tę i inne inicjatywy organizacji (np. „Punkty Pomocy Okresowej”) można również wspierać na portalu pomagam.pl, gdzie organizowane jest zbiórki pieniędzy. Każda, nawet najmniejsza wpłata, może przyczynić się do wyrównania szans i poczucia komfortu niejednej dziewczyny podczas menstruacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze