Tęcza – powszechne, choć nieustannie zachwycające zjawisko atmosferyczne, które we współczesnym świecie stało się potężnym symbolem. Tęczowa flaga jest bowiem znanym niemal każdemu z nas znakiem walki o równe prawa i tego, że każdy może kochać tak, jak chce.
Historia tęczowej flagi sięga 1978 roku. Jej twórcą był Amerykanin Gilbert Baker, były żołnierz, artysta, zadeklarowany gej i drag queen. Do stworzenia symbolu dumy dla społeczności gejowskiej, który miał być wykorzystany na paradzie Gay Freedom Day Parade w San Francisco, nakłonił go Harvey Milk, jeden z pierwszych otwarcie homoseksualnych urzędników w USA.
Baker uznał, że takim symbolem musi być flaga, ponieważ to właśnie flagi są najpotężniejszą demonstracją dumy. Jak przyznał później w jednym z wywiadów: – Naszym zadaniem jako gejów było wtedy ujawnienie się, bycie widocznym, życie w prawdzie i wyjście z kłamstwa. Flaga najbardziej pasowała do tego zadania. Jest idealnym sposobem, aby ogłosić swoją widoczność i powiedzieć: „Oto, kim jestem!”.
Natomiast do wyboru tęczy jako głównego motywu zainspirowały artystę tęczowe flagi wykorzystywane w czasie pokojowych protestów lat 60. oraz piosenka „Somewhere Over the Rainbow” Judy Garland z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Baker postrzegał też tęczę jako „naturalną flagę z nieba”, dlatego postanowił, że idealnie pasuje na symbol czegoś ważnego. Przyjął osiem kolorów pasków, z których każdy miał swoje znaczenie: różowy – seksualność, czerwony – życie, pomarańczowy – uzdrowienie, żółty – światło, zielony – natura, turkusowy – sztuka, indygo – spokój i harmonia oraz fioletowy – duchowość. Kolory miały odzwierciedlać zarówno ogromną różnorodność, jak i jedność społeczności LGBTQ. I tak 25 czerwca 1978 roku na paradzie w San Francisco tęczowe flagi powiewały po raz pierwszy.
Z biegiem lat, ze względu na słabą dostępność materiału oraz decyzje organizatorów parady w San Francisco, flaga straciła dwa kolory – różowy i turkusowy, a kolor indygo został zmieniony na niebieski. W tej wersji szybko zyskała popularność i w 1994 roku stała się prawdziwym symbolem LGBTQ. Od tamtej pory dumnie powiewającą tęczową flagę możemy spotkać na niemal całym świecie na demonstracjach, paradach, dziełach sztuki, a także przedmiotach codziennego użytku. Stała się wręcz elementem naszej codzienności, który jednak nadal jest silnym manifestem – wołaniem o równość i tolerancję.