1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Butterfly pea tea – fotogeniczna, zdrowa… smaczna?

Butterfly pea tea, zwaną niebieską herbatą, przyrządza się z klitorium rośliny leczniczej pochodzącej z tropików. (Fot. iStock)
Butterfly pea tea, zwaną niebieską herbatą, przyrządza się z klitorium rośliny leczniczej pochodzącej z tropików. (Fot. iStock)
Buttefly pea tea wyjątkowo pięknie wygląda na zdjęciach, być może dlatego często widuje się ją na Instagramie. Z czego przyrządza się modny ostatnio napój? Czy zachwyca tylko urodą, czy także smakiem?

Buttefly pea tea, wbrew temu, co nazwa wskazuje, nie ma nic wspólnego z prawdziwą herbatą. Napar przyrządza się bowiem z zioła o nazwie klitoria ternateńską. Butterfly pea (po polsku groszek motylkowy) to roślina egzotyczna rosnąca w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Można ją spotkać w Azji, na Madagaskarze i Filipinach. Porasta półpustynne tereny Australii, Afryki i Ameryki. Kwiaty klitorii mają intensywny kolor, najczęściej żywo niebieski, i jasnoniebieski, białożółty bądź pomarańczowy środek.

Jeśli nazwa roślinki przywodzi wam coś na myśl, nie jesteście w błędzie – słowo klitoria pochodzi od łacińskiego clitoris, które oznacza łechtaczkę. Kwiaty klitorii rzeczywiście przypominają ten kobiecy narząd.

Klitoria kształtem przypomina łechtaczkę, stąd jej nazwa od łacińskiego <em>clitoris</em>. (Fot. iStock) Klitoria kształtem przypomina łechtaczkę, stąd jej nazwa od łacińskiego clitoris. (Fot. iStock)

Na zimno czy na gorąco?

Buttefly pea tea można pić i tak, i tak. Aby przyrządzić ciepły napar, do szklanki wsypujemy około 1–2 łyżeczki suszu i zalewamy gorącą wodą o temp. około 90–100ºC. Parzymy kilka minut, aż napar nabierze intensywnego niebieskiego koloru.

W lecie najlepiej przyrządzić z klitorii zimny koktajl lub lemoniadę z dodatkiem lodu.

Klitoria świetnie sprawdza się także z dodatkiem mleka jako blue latte lub butterfly matcha latte. Suszone liście butterfly pea tea mieli się na proszek, podobnie jak popularną matchę. Porcję niebieskiego proszku zalewamy gorącą wodą, mieszamy dokładnie, aby się rozpuścił, i dodajemy mleko.

Sproszkowane zioło klitorium można przyrządzać jak matchę. (Fot. iStock) Sproszkowane zioło klitorium można przyrządzać jak matchę. (Fot. iStock)

Jeśli chodzi o smak czystego napoju z klitorii… tu zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że buttefly pea tea smakuje nieco ziemiście, podobnie jak rooibos czy yerba mate, inni mówią wprost, że smakuje jak… kalafior. Lepiej sprawdza się jako dodatek, dzięki któremu napój nabierze oryginalnego koloru.

Niezależnie od upodobań smakowych Butterfly pea tea warto pić ze względu na jej walory zdrowotne. Klitoria ma działanie przeciwstresowe i spowalniające procesy starzenia. Niebieska herbata wpływa pozytywnie na pracę wątroby, obniża poziom złego cholesterolu oraz poprawia pracę układu krążenia. Poprawia również metabolizm, wspomagając odchudzanie.

W ajurwedzie klitoria wchodzi w skład mieszanki „Medhya rasayana” stosowanej w celu poprawy pamięci, koncentracji, przyspieszenia procesów myślowych i w leczeniu schorzeń neurologicznych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze