1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ofiary mobbingu

</a>
Co łączy osoby, które stają się ofiarami mobbingu? Ich wspólną cechą jest to, że w jakiś sposób przeszkadzają agresorowi.

Do ataków dochodzi najczęściej wtedy, gdy kolega albo podwładny zaczyna przeszkadzać – protestuje, gdy tamten chce zwalić na niego własne obowiązki, przypisać sobie czyjś sukces, wplątać w intrygę. Właśnie ten opór staje się katalizatorem wyzwalającym agresję.

</a>

Mobbing wcale nie grozi tylko  słabym, nadwrażliwym, nieudacznikom. Wprost przeciwnie, ofiarami często są osoby o żywym umyśle, kreatywne, obdarzone empatią (cechami, których agresor im zazdrości albo które chce przypisać sobie), a jednocześnie odczuwają potrzebę publicznego sprawdzania się. Często wynika to z tego, że nie są do końca pewne swoich racji, więc – poddane zaplanowanej napaści – nie potrafią ich obronić. Atakujący obnaża słabe punkty ofiary i uzyskuje przyzwolenie na swoje działanie.

Ofiara idealna to osoba refleksyjna, która ma tendencje do roztrząsania problemów. Zazwyczaj bierze na siebie dużo obowiązków (to podnosi jej samoocenę), jest uczynna i uporządkowana. Zaatakowana, robi więcej, lepiej, obwinia się. Przypisuje sobie odpowiedzialność za rzeczy, których w rzeczywistości nie dało się uniknąć albo są efektem manipulacji, czym daje agresorowi pretekst do następnych uwag. Powtarzające się negatywne komentarze, samooskarżenia, nieświadomość, że dochodzi do nadużycia, doprowadzają ją do paraliżu psychicznego i mogą skończyć się depresją.

Mobbing to trudny do zauważenia i udowodnienia mechanizm. Tym bardziej, że ofiara często długo się waha, zanim podejmie decyzję o zmianach. Tymczasem należy przerwać tę sytuację, jak tylko zauważymy symptomy przemocy psychicznej. Nie ma co liczyć na to, że agresor sam się zatrzyma, ponieważ prześladowany stanowi dla niego przeszkodę, która musi pokonać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze