1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zwierzęta domowe - miniporadnik

123rf.com
Czyli co każdy właściciel psa lub kota powinien wiedzieć, by zapewnić mu zdrowie.

Szczepienie – coroczne szczepienia chronią psa przed groźnymi chorobami, takimi jak parwowiroza, nosówka, koronowiroza, leptospiroza, choroba Rubartha i inne. Raz w roku obowiązkowo szczepi się psa przeciwko wściekliźnie. Przed pierwszą serią szczepień należy go odrobaczyć. Z kolei kot, nawet jeśli jest typowym domatorem, może być narażony na choroby, których zarazki przyniesiesz przypadkiem na odzieży lub obuwiu. Przed większością z nich ochronią dwie podstawowe wieloskładnikowe szczepionki podawane raz na rok lub raz na dwa lata. Koty wychodzące na dwór trzeba szczepić przeciw wściekliźnie.

Odrobaczanie – jest bardzo ważne, zarobaczone zwierzęta domowe chorują, a atak pasożytów przebiega szczególnie dramatycznie u szczeniąt (chudną, wymiotują, kaszlą) i może zakończyć się śmiercią. U dorosłych psów można nie zauważyć objawów, ale pasożyty doprowadzają do wyniszczenia organizmu. Najlepiej jest odrobaczać raz, dwa razy w roku, podając tabletkę z karmą, na czczo, podczas pierwszego posiłku. Odrobacza się także koty, zwłaszcza gdy wychodzą poza mieszkanie.

Pazury – zwierzętom domowym trzeba je regularnie przycinać, choć przeciwnicy tępienia kocich pazurów twierdzą, że ważniejsze od podrapanych mebli jest to, że kot dzięki pazurom może się wspinać i bezpiecznie upadać. Psom także obcina się pazury – samodzielnie, u psiego fryzjera lub w lecznicy.

Ochrona przed kleszczami i pchłami – warto zakropić psa i kota specjalnymi preparatami (ich działanie utrzymuje się zwykle przez miesiąc), ochronie służą także specjalne obroże wydzielające substancje odstraszające kleszcze i pchły. Najważniejsze, by po każdym spacerze oglądać skórę i sierść zwierzaka i usuwać z niej kleszcze (jeśli nie radzisz sobie z tym sam/sama, poproś o pomoc lekarza weterynarii).

Kamień nazębny – podobnie jak u człowieka, na zębach kota i psa gromadzi się kamień. Nieusunięty powoduje choroby przyzębia, rozchwianie i wypadanie zębów. Zwierzę ma problemy z gryzieniem pokarmu, ponadto kamień jest przyczyną niemiłego zapachu z psich i kocich mordek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze