Dolomity – najpiękniejsza architektura natury

Dolomity - najpiękniejsza architektura natury
Rośnie liczba turystów przyjeżdżających w Dolomity na biegówki. Coraz więcej malowniczo położonych tras stwarza doskonałe warunki do podziwiania piękna natury (Fot. materiały prasowe)

Le Corbusier, słynny architekt, ojciec modernizmu pisał, że Dolomity to najpiękniejsza architektura natury. Ze względu na swoje piękno, wyjątkowy krajobraz i cechy geologiczne Dolomity w 2009 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Wybierając się na narty do włoskiego regionu Trentino, poza świetnie przygotowanymi trasami, największą liczbą czterogwiazdkowych hoteli i restauracjami z pysznym jedzeniem, dostajesz coś jeszcze – bezcenne widoki. Na majestat „Bladych gór” nikt nie pozostaje obojętnym. To także dlatego Trentino przyciąga fanów narciarskiego szaleństwa i sportów zimowych z całego świata.

Z geologicznego punktu widzenia specyficzny skład Dolomitów, zbadany przez francuskiego geologa Déodat de Dolomieu, sprawia, że ​​góry te są wyjątkowe. Ale nie trzeba być geologiem by, dostrzec niebywały urok tych gór. Wystarczy spojrzeć: skalne ściany, zmieniające kolor w zależności od pory dnia, lodowce, iglice i wieże tworzą niepowtarzalny krajobraz. W Trentino różnorodność unikalnych scenerii jest na wyciągnięcie ręki. Z jednej strony Dolomity Brenta, słynne pasma górskie Latemar i Catinaccio, i największy w tym regionie masyw Marmolada, a dalej Pale di San Martino.

W Dolomitach kolor skał zmienia się w zależności od wysokości Słońca nad horyzontem. (Fot. materiały pasowe)

Jeżeli chcecie poznać dziewicze, nieskażone cywilizacją zakątki, warto się wybrać do jednego z parków przyrody w Trentino. Madonna di Campiglio, Pinzolo i Val Rendena otoczone są parkiem przyrody Adamello Brenta (znanym też jako Geopark), najszerszym chronionym obszarem Trentino (620,5 km kw.), który obejmuje góry Adamello-Presanella na zachód z pięknymi lodowcami, rzekami, wodospadami i jeziorami oraz Dolomity Brenty na wschód ze szczytami i wielkimi wieżami skalnymi. Między tymi dwoma światami znajduje się kilka dolin bocznych – najbardziej znane są Vallesinella, Val Genova, Val Nambrone – każdy z osobliwym krajobrazem. Po parku można spacerować pieszo, na rakietach śnieżnych, lub na biegówkach. Niezależnie od wybranej opcji jest to świetny sposób na odpoczynek i ucieczkę od codziennych problemów. W trakcie wycieczki można spotkać miłe towarzystwo – złote orły, leśne i górskie pardwy, świstaki i zające ubrane w zimowe szaty.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Z dala od zgiełku uczęszczanych tras narciarskich Dolomity, wydają się jeszcze piękniejsze.

W Dolomitach można nie tylko jeździć na nartach. Rośnie liczba turystów spacerujących na rakietach śnieżnych. (Fot. materiały pasowe)
W Dolomitach o każdej porze dobry można cieszyć oko widokami jak z pocztówki. (Fot. materiały prasowe)
W Dolomitach o każdej porze doby można cieszyć oko widokami jak z pocztówki. (Fot. materiały prasowe)

Narty, przyroda i wellbeing

Rano narty lub spacer po ośnieżonym lesie, potem lunch. A gdy słońce zaczyna wędrować ku grani, pora na spa – odkryty basen z gorącą wodą, olejki, leżaki… Nic nie przywraca sił tak jak sauna, z której można wyskoczyć prosto na dwór. Będąc tutaj warto się wybrać na rytuał zwany Aufguss, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza napar. W kontekście sauny słowo to jednak nabiera nowego znaczenia. Chodzi o to, że mistrz sauny zręcznymi ruchami ręcznika porusza gorącym powietrzem i parą nad głowami saunujących gości, wygląda to trochę jak taniec rytualny. Aby podnieść poziom wilgotności, śnieg lub lód zmieszane z olejkami eterycznymi są topione na gorących węglach – dlatego właśnie pojawia się określenie „napar”. Ciepło, para i aromatyczne olejki sprawiają, że spięte przez zimno i wysiłek mięśnie szybko się rozluźniają. Można zapomnieć o całym świecie. Po takim odprężającym rytuale jesteś gotowa na kolejny dzień na miękkim śniegu i bicie narciarskich rekordów.

Dolomity i przyroda. Daj się uwieść campigliodolomiti.it

Niezależnie od rodzaju aktywności, wyjazd w góry to świetny sposób na odpoczynek i ucieczkę od codziennych problemów. (Fot. materiały prasowe)

?>