fbpx

Akcja ekologiczna – Zaadoptuj rzekę

Zaadoptuj_rzeke_2013
http://www.klubgaja.pl

21 marca w Katowicach Klub Gaja inauguruje 9. edycję ogólnopolskiego programu edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę, którego celem jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego polskich rzek.
– Program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę powstał z potrzeby zwrócenia się ku naszym polskim wodom, abyśmy zauważyli i docenili, że wokół nas płyną rzeki, potoki, a wśród pól i wzgórz rozpościerają się jeziora, stawy, a wraz z nimi całe bogactwo fauny i flory wokół nich. Nie dość tego. Polska to kraj morski. Bałtyk to nasz skarb i niezwykłe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe – wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób. Organizacja proponuje społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Podjęcie się ich adopcji (otoczenie opieką) jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska. Sprzątanie zaśmieconych brzegów zbiorników, monitorowanie jakości ich wód, obserwacja roślin i zwierząt wokół nich, podejmowanie na ich rzecz partnerskiej współpracy to skuteczne inicjatywy realizowane od 8 lat w blisko tysiącu miejscach w całym kraju. Program Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę zdobył nominację do tytułu The Best Practice – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008 r.).

W wydarzeniach w Katowicach, związanych z inauguracją programu weźmie udział ponad 200 osób, w tym uczniowie kilku katowickich szkół. W programie m.in.: happening „Kolejka po wodę” i konferencja prasowa; gra miejska i wykłady – „Co w wodzie piszczy?” oraz „Rzeki Maharasztry”. Więcej na stronie Klubu Gaja.

źródło: informacja prasowa

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze