fbpx

„Połączeni” – 3-minutowy film WWF, który warto obejrzeć w Światowym Dniu Środowiska

„Połączeni” - 3-minutowy film WWF, który warto obejrzeć w Światowym Dniu Środowiska
„Jesteśmy częścią tej samej całości. Obyśmy o tym nie zapomnieli, gdy zdejmiemy z twarzy maski” - cytat z filmu „Połączeni” WWF Polska (Fot. iStock)

„Ziemia jest tylko jedna” – pod takim hasłem w 1974 roku po raz pierwszy obchodzono 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska. Stan w jakim dziś znajduje się nasza planeta, świadczy o tym, że przez 46 lat idea ta była dla człowieka pustą frazą. 

„Połączeni” to film Fundacji WWF Polska. Został nagrany w szczycie epidemii, w czasie izolacji z powodu koronawirusa. Pokazuje zależności między ludźmi a światem przyrody, który eksploatujemy ponad miarę, choć jest jedynym, jaki mamy.

Czy szok pandemii sprowokuje ludzi, by spojrzeć na świat na nowo? Czy będzie impulsem, który ograniczy konsumpcję, która w skali świata ma degradujący wpływ na środowisko?

Człowiek to najbardziej ekspansywny gatunek świata. Przekształciliśmy już 75% lądów, do 2030 roku wytniemy 27% płuc Ziemi, jakimi jest Puszcza Amazońska, każdego roku do oceanów wrzucamy 8 mln ton plastiku i tracimy 20 tysięcy gatunków zwierząt. Spalając paliwa kopalne stanęliśmy na skraju klimatycznej katastrofy. Globalna pandemia choroby wywołanej przez koronawirusa ukazała nam zależność między nami a światem przyrody. “Najprawdopodobniej ktoś upolował dzikie zwierzę zarażone wirusem, ktoś je komuś sprzedał i odmienił życie milionów ludzi na całym świecie. Splot zdarzeń” – słyszymy głos Mariusza Szczygła. Nielegalny handel dziką przyrodą, który jest jedną z najważniejszych przyczyn wymierania gatunków, tym razem okazał się śmiertelnym zagrożeniem dla naszego gatunku.

Pandemia pokazuje, że są zagrożenia, których jako ludzkość nie możemy lekceważyć. Chroniąc dziką przyrodę, chronimy także siebie.  

(Źródło: WWF Polska)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze