fbpx

Co robią ludzie sukcesu? (cz. 1)

sukces
123rf.com

Heidi Grant Halvorson w książce „9 Things Successful People Do Differently” zdradza, co ludzie sukcesu robią inaczej niż większość. Okazuje się, że w dużej mierze chodzi o temat wyznaczania celów.
1. Ustalanie szczegółowych celów

Zazwyczaj nasze cele są zbyt ogólne i szerokie. Tak ustalone, żeby nie można było ich zmierzyć i w związku z tym od siebie wyegzekwować. Ludzie sukcesu natomiast wiedzą, że wyznaczenie sobie szczegółowych celów jest skuteczne. Dlatego poświęć czas, żeby jasno i dokładnie określić, czego chcesz. Rozpisz sobie cel na mniejsze kroki. Na przykład nie zakładaj, że chcesz, żeby twoje dochody wzrosły o kilka tysięcy, tylko załóż, że do końca roku zarobisz konkretną sumę.

2. Wykorzystywanie dobrych momentów

Nie wystarczy po prostu robić więcej i lepiej. Sukces wymaga strategii, nie tylko działania. Trzeba intuicyjnie korzystać z możliwości, które pojawiają się na naszej drodze. Warto też umieć poczekać, spokojnie przetrwać czas, kiedy jest gorzej. Chodzi tu o radzenie sobie z niecierpliwością i innymi trudnymi emocjami na drodze do sukcesu.

3. Dobre ocenianie postępu

W osiągnięciu sukcesu pomaga rzeczowa analiza tego, co zostało już zrobione, na jakim etapie jesteśmy i co jeszcze przed nami. W tym procesie warto być elastycznym, ale jednocześnie nie tracić z oczu docelowej wizji.

4. Realny optymizm

Ludzie sukcesu znają swoje atuty, ale także orientują się w realnych ograniczeniach. Dzięki temu potrafią oni uczciwie ocenić poziom wyzwania i biorą się za te sprawy, które są w zasięgu ich możliwości. Jednocześnie jednak cele są tak wyznaczone, by pokonywali swoje lęki i bariery zgodnie z rytmem swojego rozwoju.

5. Koncentracja na pozytywach

Skupienie się na postępie, drodze prowadzącej do celu, na mniejszych sukcesach przynosi zaskakująco dobre efekty. Perfekcjonizm, wewnętrzna krytyka wręcz odwrotnie. Wybieranie koncentracji na pozytywach wpływa na to, że sami siebie motywujemy, żeby korzystać z pełni własnego potencjału.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze