1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Najlepsza pozycja do spania - ale czy najzdrowsza?

Zobacz galerię 6 zdjęć
W jakiej pozycji spać? W tej, w której jest ci najwygodniej! Chociaż istnieją pozycje mniej lub bardziej komfortowe dla naszego kręgosłupa, lekarze uspokajają. Każde ułożenie ciała w czasie snu ma swoje plusy i minusy, więc nie ma sensu na siłę zmieniać swoich przyzwyczajeń. Znacznie łatwiej będzie dostosować łóżko tak, by niwelowało wszystkie niedogodności związane z ulubioną pozycją do spania.

Najpopularniejsza pozycja spania, czyli na boku

Spanie na boku jest zdecydowanie najpopularniejszą pozycją. W taki sposób zasypia aż 41% ludzi. Niektórzy z nich nie mają wybranej strony, inni zawsze kładą się na jednej. Oba ułożenia są w takim samym stopniu bezpieczne dla kręgosłupa, jednak, jak wskazują wyniki ostatnich badań, mogą różnie wpływać na treści snu. Okazuje się, że osoby śpiące na lewym boku mają koszmary, emocjonujące sny o porwaniach i zagrożeniach, a te ułożone na prawym biegają po kwiecistych, pachnących łąkach lub leżą na plażach.

Tak zwana pop-psychologia donosi, że osoby śpiące na boku ze zgiętymi nogami są wrażliwe i delikatne, a te, które podczas snu prostują nogi i ręce, są bardziej otwarte na doświadczenia i cyniczne. To „wiedza” zaczerpnięta jeszcze z fizjonomiki uprawianej przez Arystotelesa, która dawno została uznana za pseudonaukę. Nie należy więc traktować jej poważnie. Warto za to wiedzieć, jak sprawić, żeby ta pozycja była jeszcze bardziej korzystna dla naszego zdrowia.

Chociaż spanie na boku jest dość wygodne dla kręgosłupa, źle dobrany materac i poduszki mogą powodować wiele problemów. Na zbyt płaskiej lub odkształcającej się poduszce głowa opada nisko, co może być powodem naciągnięcia mięśni szyi i zesztywnienia karku. W takim ułożeniu blokują się także zatoki. Zbyt twardy materac to natomiast przyczyna drętwienia rąk i nóg. Boczna pozycja spania obciąża też kolana i stawy biodrowe.

Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w odpowiedni materac, niezbyt twardy, który jednocześnie daje dobre podparcie dla odcinka lędźwiowego, barków, bioder i kolan. Idealnym rozwiązaniem będą materace, które podpierają te partie ciała. Osoby śpiące na boku powinny także zaopatrzyć się w specjalną poduszkę, najlepiej tak wyprofilowaną, by podtrzymywała głowę w odpowiedniej pozycji. Należy zadbać też o to, żeby wypełnienie poduszki nie zbijało się ani nie przemieszczało pod wpływem ruchów ciała. Warto też kupić lekką kołdrę, którą łatwo można zawijać wokół siebie.

 

W jakiej pozycji spać? Zalety i wady spania na plecach

Jeśli zastanawiasz się, w jakiej pozycji spać, musisz wiedzieć, że spanie na plecach uznane jest za najbezpieczniejszą. Ale za wygodną uważa ją zaledwie 8% osób i tylko tyle układa się właśnie w ten sposób. Niektórzy wierzą, że spać „na baczność” lubią osoby uparte, apodyktyczne, ceniące sobie ład, porządek i zdyscyplinowane. Śpiąc na plecach, jesteśmy w stanie najlepiej uspokoić i zregenerować zmęczone ciało. Po nocy przespanej w tej pozycji powinniśmy czuć się zrelaksowani i wypoczęci, zwłaszcza że nie przyśni nam się nic męczącego ani emocjonującego – wyłącznie przyziemne, codzienne sprawy.

Dzięki tej pozycji wszystkie narządy wewnętrzne mają dla siebie mnóstwo miejsca, nic ich nie uciska, a to szczególnie istotne dla prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i krwionośnego. Śpiąc na plecach, zmniejszasz ryzyko pojawienia się refluksu żołądkowego, nie obciążasz także stawów. Jednak amatorzy spania „po żołniersku” mogą mieć problem z zatokami. Co więcej, to właśnie ta pozycja najbardziej sprzyja chrapaniu. Na nadmierne obciążenie, zwłaszcza na zbyt miękkim materacu, jest narażony lędźwiowy odcinek pleców i, w mniejszym stopniu, biodra.

Jeśli lubisz spać na plecach, powinieneś zadbać przede wszystkim o odpowiednią poduszkę. Źle dobrana może sprawić, że mięśnie karku naciągną się boleśnie i każdego poranka będzie witał cię nieznośny ból. Spraw sobie taką poduszkę, która delikatnie uniesie twoją głowę, przytrzyma ją, a jednocześnie będzie pozwalała na swobodne ruchy. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że zamęczysz partnera chrapaniem, jest znacznie mniejsze. Odciążeniem dla napiętych pleców będzie odpowiedni materac, który podeprze newralgiczne punkty, ale nie wywiera na nie nacisku.

Spanie na brzuchu – bezpieczne czy nie?

Uważa się, że pozycja na brzuchu to najmniej bezpieczna pozycja do spania. Preferuje ją 7% społeczeństwa. Według psychologii popularnej to chaotyczne osobowości, które nie potrafią przejąć kontroli nad swoim życiem, za to towarzyskie i cieszące się popularnością. To twierdzenie nie zostało potwierdzone w drodze badań. Rzetelniejsze analizy wykazały jednak, że śpiąc na brzuchu, mamy największe szanse na przyjemne sny o treści erotycznej.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną prawdopodobnie jest zmniejszony dopływ tlenu, który sugeruje mózgowi, że możemy znajdować się w sytuacji intymnej. Osoby śpiące na brzuchu mogą więc przez te 8 godzin snu być w stanie lekkiego niedotlenienia, co nie jest obojętne dla zdrowia. W takiej pozycji obciążony jest szczególnie kark, na nadwyrężenie narażone są także stawy barkowe i dolny odcinek nienaturalnie wygiętego kręgosłupa. Zaletą tej pozycji jest jednak całkowity relaks nóg i rąk, okazuje się także, że nawet najwytrwalsi chrapacze w niej cichną.

Żeby spanie na brzuchu było bezpieczne, trzeba wyjątkowo skupić się na wyposażeniu łóżka. Warto zacząć od materaca – nie może być zbyt miękki, ponieważ w takim się zagłębisz i możesz mieć problem z oddychaniem. Jednak znacznie bardziej należy się wystrzegać twardego. Zwłaszcza niebezpieczne są dodatkowe wzmocnienia na wysokości brzucha, które mogą powodować ucisk narządów wewnętrznych. Warto także zainwestować w specjalnie wyprofilowaną poduszkę. Idealnie sprawdzą się wykonane z przepuszczającego powietrze materiału i luźnego wypełnienia, przez które swobodnie cyrkuluje powietrze.

W ciągłym ruchu – jak najlepiej wypocząć?

Kładziesz się na boku, a budzisz na plecach? Albo jeszcze bardziej ekstremalnie – kładziesz się na boku, a budzisz na plecach, z tym że z nogami na poduszce, a głową opuszczoną poza boczną krawędź łóżka? No cóż, nawet podczas snu jesteś w ciągłym ruchu, więc pewnie nie zdziwi cię to, że świadczy to rzekomo o twoim energicznym podejściu do życia, niezdyscyplinowaniu i nerwowości. W czasie ciągłego przemieszczania się po łóżku trudno o sny – najbardziej nieskoordynowane ruchy wykonujemy poza fazą REM.

Osoby, które ciągle zmieniają pozycję w czasie snu, najczęściej wybudzają się na kilka sekund, tyle, ile potrzebują do innego ułożenia ciała. Robią to półświadomie, szukając dla siebie wygodnej pozycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być po prostu źle dobrany, niewygodny materac, który powoduje drętwienie kończyn lub ucisk na kości. Takie osoby często wstają rano z uczuciem niewyspania, piaskiem pod powiekami i obolałymi mięśniami.

Jeśli nie potrafisz uleżeć w miejscu, musisz zaopatrzyć się w wyjątkowo wygodny materac. Dzięki temu lepiej się wyśpisz, bo nie będziesz wybudzać się na dłuższą chwilę podczas zmian pozycji. Na uwagę zasługuje także poduszka. Powinna być miękka i elastyczna – taka, by można ją było tulić, zwijać pod nogami lub po prostu się na niej ułożyć. Warto zaopatrzyć się także w prześcieradła ściągane gumką albo takie, które przytwierdza się do materaca, żeby nie musieć ciągle ich poprawiać.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką TEMPUR – producentem materaców i poduszek z materiału Tempur. Materiał ten został opracowany w 1970 przez NASA a następnie przystosowany do wykorzystania w produktach sypialnianych Redukuje nacisk, jest wrażliwy na ciepło i dostosowuje się do kształtów ciała.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze