1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Grzybica stóp i paznokci – jak z nią walczyć?

Grzybica stóp i paznokci – jak z nią walczyć?

Piękne stopy to marzenie wielu ludzi. Niestety, często zapominamy o ich pielęgnacji, źle je traktujemy i wystawiamy na działanie niebezpiecznych czynników zewnętrznych, zapominając o odpowiedniej ochronie. Wszystko to może skutkować chorobami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i zmusić nas do zakrywania stóp ciężkim obuwiem. Jednym z najbardziej powszechnych problemów nawiedzających tę część ciała jest grzybica.

Poznaj przyczyny

Grzybica dotyka najczęściej podeszwy oraz przestrzeń między palcami. Wywołują ją, jak sama nazwa wskazuje, grzyby (zwykle dermatofity).

Za jedną z przyczyn wystąpienia schorzenia uznaje się nieprawidłowo prowadzoną higienę. Nadmierna ilość potu i przegrzewanie prowadzi do zbierania się wilgoci. Takie środowisko sprzyja z kolei rozwojowi grzybów. Zbyt ciasne buty, skarpetki ze sztucznych materiałów, niedostateczne osuszanie stóp po kąpieli – wszystko to może prowadzić do wystąpienia problemu. Warto nadmienić, że mikoza częściej dotyka osoby z predyspozycjami genetycznymi, osłabionym układem immunologicznym lub z innymi problemami natury zdrowotnej.

Znajdź objawy

Zaczerwienie, łuszcząca się skóra, grudki i pęcherzyki w przestrzeni międzypalcowej, swędzenie – wszystkie te objawy powinny zmotywować nas do wizyty u podologa. W przypadku kiedy dermatofity atakują też paznokcie, warto udać się do gabinetu podologicznego, gdzie doświadczeni eksperci przeprowadzą diagnostykę i wspomogą leczenie.

Ten rodzaj problemu objawia się głównie zmienionym wyglądem paznokcia, na którym pojawiają się białe, żółte i brązowe plamki. Płytka zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać i stopniowo staje się coraz grubsza. Schorzenie nie ustąpi samoistnie, dlatego konieczne jest szybkie podjęcie leczenia.

Grzybica może występować w różnych odmianach, np. potnicowej skupionej głównie na podeszwie czy złuszczającej przejawiającej się dużym rogowaceniem skóry.

Podolog Magdalena Noskiewicz-Sieg opisuje przyczyny powstawania grzybicy paznokci

Wylecz ją!

Na szczęście grzybicę można i trzeba skutecznie leczyć. Najlepiej zrobić to w konsultacji z doświadczonymi specjalistami z gabinetów lekarskich i podologicznych. Lekarz, po zbadaniu problemu, przepisze odpowiednie preparaty, a eksperci z umożliwią skuteczne leczenie paznokci i wykonają potrzebne badania. Dodatkowo oczyszczą płytkę, co wpłynie pozytywnie na jej rekonstrukcję. Doświadczenie pokazuje, że oprócz leków zaleconych przez dermatologa, należy także mechanicznie usunąć zmieniony element. Po terapii paznokieć powinien odzyskać swój zwykły, zdrowy wygląd.

Piękne stopy

Zadbane i zdrowe stopy to powód do dumy. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że grzybica nie będzie nam zagrażać. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny zaatakuje nas ta nieprzyjemna choroba, powinniśmy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalistów. Zmiany takie, podobnie jak wszystkie inne schorzenia, najlepiej zacząć leczyć jak najszybciej. Tak, żeby nie wywołały trwałych, nieodwracalnych zmian.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze