1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Przy wspólnym stole – Wielkanoc u Kuroniów

Przy wspólnym stole – Wielkanoc u Kuroniów

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Wielkanoc tuż-tuż. Z tej okazji Związek Polskie Mięso zaprosił na wyjątkowe warsztaty kulinarne. „Wielkanoc u Kuroniów” to trzecia odsłona IV ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej „Marka Polskie Mięso. Polska smakuje”. Ambasadorzy tej edycji kampanii – rodzeństwo Grażyna (Gaja) Kuroń i Jakub Kuroń – w swojej kuchni pokazali, jak przygotować dania na Wielkanoc z polskiego mięsa wieprzowego.

Gości warsztatów przywitał prezes Zarządu Związku Polskie Mięso, pan Witold Choiński. Życząc wszystkim w tych trudnych czasach spokojnych świąt, podkreślił, że: – Na pewno w wielu domach będą się one różnić od poprzednich. Do wielkanocnego stołu zasiądą również goście z Ukrainy, których przyjęliśmy pod nasze dachy. Będziemy się z nimi dzielić tym, czego w Wielkanoc nie może zabraknąć, czyli życzliwością, nadzieją i pokarmami, w tym szczególności daniami z polskiego mięsa.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Gaja i Jakub, przygotowując wielkanocne potrawy oparte na polskiej wieprzowinie, takie jak: żurek na wędzonym żeberku z chipsem z boczku, jajka faszerowane szynką wieprzową i ziołami, risotto grzybowe ze schabem oraz polędwiczki wieprzowe w sosie porowym, opowiedzieli o zwyczajach wielkanocnych panujących w ich domu.

– Wielkanoc to wspaniała okazja do spotkania się z bliższą i dalszą rodziną – mówi Gaja Kuroń. – Przy wspólnym stole zasiada zazwyczaj kilkanaście osób z różnych pokoleń – dziadkowie, ciocie, wujkowie, dzieci i wnuki. Naturalnie wcześniej uzgadniamy, kto co przygotuje. Ja najczęściej odpowiadam za tak zwaną sekcję lekką, czyli sałatki, np. z pieczoną kaczką lub z gotowaną szynką. Kuba wyspecjalizował się w sosach i daniach mięsnych, szczególnie z wieprzowiny. Mama również przygotowuje mięsa i żurek na domowym zakwasie. Babcia sałatkę jarzynową i jajka, a ciocie ciasta. A z czym najbardziej kojarzy mi się Wielkanoc? Przede wszystkim z polędwiczką wieprzową w sosie porowym, której nie może u nas zabraknąć w żadne święta wielkanocne.

Obowiązuje również zasada zero waste, czyli niemarnowania jedzenia. Po skończonym biesiadowaniu wszyscy członkowie rodziny dostają dania na wynos.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Gościem specjalnym spotkania „Wielkanoc u Kuroniów” był Grzegorz Zawierucha, zwycięzca 8. edycji programu „MasterChef” Polska, autor książki „Zawierucha w kuchni”.

Specjalnie z okazji Wielkanocy ambasadorowie tegorocznej edycji kampanii podzielili się z nami rodzinnym przepisem na zakwas do żurku.

Przepis na domowy zakwas na żurek według Kuroniów

Składniki

  • 3–4 łyżki mąki żytniej, najlepiej typ 2000 (grubo mielona) lub 720
  • 5 nieobranych ząbków czosnku
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • ½ łyżeczki soli niejodowanej
  • 500 ml zimnej wody
  • ew. kilka suszonych grzybów, np. prawdziwków lub podgrzybków

Sposób przygotowania

Zacznij od wyparzenia i osuszenia słoika, którego będziesz używać do przechowywania zakwasu. Następnie wsyp do niego mąkę żytnią typ 2000, czyli z pełnego przemiału. Dodaj resztę składników: czosnek, liście laurowe, ziele angielskie oraz sól, ewentualnie kilka suszonych grzybów – zakwas nabierze niepowtarzalnego leśnego aromatu. Całość zalej wodą, przykryj gazą lub np. bawełnianą ściereczką (zakwas musi oddychać). Następnie odstaw w zacienione miejsce o temperaturze pokojowej na 4–5 dni, aż pojawi się kwaśny zapach oraz smak oczywiście. Pamiętaj każdego dnia przemieszać zakwas, aby składniki się dobrze połączyły. Można od razu wlać go do zupy lub np. przechowywać przez 2 tygodnie w zamkniętym słoju w lodówce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze