1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. „Gianni Versace Retrospective” w Starym Browarze. Zobacz nasz film poświęcony wystawie modowej sezonu

„Gianni Versace Retrospective” w Starym Browarze. Zobacz nasz film poświęcony wystawie modowej sezonu

Gianni Versace żył w pełnym świetle – fleszy, neonów Miami, ale też złotych ornamentów autorskiego wzoru „barocco”, który stał się jego sygnaturą. Książę światowej mody swoją legendę zbudował na przepychu. I tak samo ją zakończył. Po tragicznej śmierci z rąk seryjnego zabójcy odchodził w wielkim blichtrze, żegnany przez tłumy sławnych klientek (wśród nich była także Lady Di) i kamer telewizyjnych rozstawionych przy wejściu do katedry w Mediolanie. Dotychczas pogrzeby w majestatycznej Duomo przysługiwały tylko władcom i wielkim politykom. Dla Gianniego zrobiono wyjątek…

Tę i inne anegdoty z życia Gianniego Versace najlepiej opowiadają kuratorzy wystawy „Gianni Versace Retrospective” poświęconej życiu i twórczości jednego z największych projektantów naszych czasów. Wojtek Onak i duet Dreamrealizer: Saskia Lubnow i Karl von der Ahé podjęli się sprowadzenia do Starego Browaru oryginalnych kreacji mistrza z lat 90. i osadzeniu ich w kontekście popkultury. Tym samym powstała trzypiętrowa ekspozycja oparta na zbiorach ośmiu kolekcjonerów, także tych, którzy prywatnie znali i pracowali z Giannim Versace. Co więcej – kilkoro z nich odwiedziło Stary Browar w dniu wernisażu wystawy a nam udało się z nimi porozmawiać.

Oto opowieść o tym, jak utalentowany chłopak z południa Włoch podbił Mediolan, a potem wdarł się szturmem na wybiegi Nowego Jorku, jak Pigmalion budując sławę pierwszych topmodelek, mimo że to moda męska, nie damska, była dla niego polem dyskusji o społeczeństwie i wolności. Dyskusji toczonej językiem wzorzystych jedwabiów, perwersyjnego bondage i „bizantyjskiej” biżuterii. W filmie kuratorzy wyjaśniają, co kryje się za najczęściej na świecie podrabianym mitycznym logo meduzy, jakie były związki projektanta z hip hopem i dlaczego w rywalizacji z Armanim to Versace zyskiwał większy aplauz zamożnej kosmopolitycznej klienteli.

Od lewej: Marta Kabsch (Communication & PR Manager Starego Browaru), Joanna Tupalska (Dyrektorka Marketingu Starego Browaru), Wojtek Piotr Onak (Creative Director & Curator Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru), Saskia Lubnow i Karl von der Ahé (Dreamrealizer), Magdalena Kowalak (Prezeska spółki zarządzającej centrum handlowym Stary Browar w Poznaniu), redakcja Zwierciadła. (Fot. Mieszko Piętka/AKPA/materiały prasowe) Od lewej: Marta Kabsch (Communication & PR Manager Starego Browaru), Joanna Tupalska (Dyrektorka Marketingu Starego Browaru), Wojtek Piotr Onak (Creative Director & Curator Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru), Saskia Lubnow i Karl von der Ahé (Dreamrealizer), Magdalena Kowalak (Prezeska spółki zarządzającej centrum handlowym Stary Browar w Poznaniu), redakcja Zwierciadła. (Fot. Mieszko Piętka/AKPA/materiały prasowe)

Wystawę „Gianni Versace Retrospective” można zwiedzać w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru aż do końca stycznia 2024 roku. Jeśli odwiedzicie ją osobiście, zobaczycie z bliska prawdziwe perełki – między innymi model jednej z najpopularniejszych sukienek świata – kultoweji „the dress”, w której Elizabeth Hurley na premierze „Czterech wesel i pogrzebu” na zawsze zapisała się w masowej wyobraźni i na tysiącach zdjęć przedrukowywanych po dziś dzień w największych magazynach mody.

„Gianni Versace Retrospective”

1 września – 31 stycznia 2024

Galeria na dziedzińcu Starego Browaru

Wystawa towarzyszy jubileuszowi 20 urodzin Starych Browaru

Kuratorzy: Wojtek Onak, Saskia Lubnow, Karl von der Ahé

Wideo
Zdjęcia: Łukasz Kurek
Montaż: Łukasz Kurek, Wiktoria Melaniuk
Produkcja i reżyseria: Marta Kowalska

(Zdjęcie otwierające: Mieszko Piętka/AKPA/materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze