fbpx

Kuchnia z wyspą i jej zalety

Kuchnia z wyspą i jej zalety
Fot. materiały partnera

W ostatnich latach coraz częściej i chętniej eksperymentujemy z aranżacją wnętrz. Nawet kuchnia, która zawsze miała dość standardowy układ i wygląd, zaczęła się zmieniać i przeobrażać. Hitem stała się niewątpliwie kuchnia z wyspą, czyli z dodatkowym blatem stojącym na środku pomieszczenia. Okazuje się, że to rozwiązanie ma wiele zalet – zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Decyzja o tego typu aranżacji wymaga jednak odpowiedniego planowania oraz konkretnej wizji.

Kuchnia z wyspą i jej zalety

Kuchnia z tzw. wyspą to bardzo modna aranżacja nowoczesnych mieszkań. Świetnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy jest połączona z salonem lub jadalnią. Z jednej strony, taka aranżacja strukturyzuje przestrzeń, a z drugiej, wprowadza do niej nieco luzu i swobody. Sprawia ona, że łatwo jest połączyć rodzinne spotkania z gotowaniem i przyrządzaniem posiłków. Pomaga ona usprawnić kontakty między członkami rodziny, pozwala także dorosłym zerkać na bawiące się dzieci i mieć je pod kontrolą.

To nie koniec zalet – kuchnia z wyspą daje przecież dodatkowe miejsca do przechowywania różnych akcesoriów kuchennych czy produktów. Pozwala także na wydzielenie blatu roboczego, dzięki czemu łatwiej jest przeprowadzić wiele czynności, jak chociażby wałkowanie ciasta, co wymaga dużo miejsca. Blat może pełnić także funkcję barku, pozwalając na napicie się kawy czy szybką konsumpcję lekkiego posiłku. Może on także pełnić funkcję dekoracyjną – to tu najlepiej jest postawić wazon z kwiatami. Wiele osób decyduje się na ulokowanie przy nim krzeseł czy puf, tworząc dodatkowe miejsca do siedzenia. Blat wykorzystać można więc na wiele sposobów, a wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb.

Aranżacja kuchni z wyspą

Choć aranżując kuchnię z wyspą naturalnie skupiamy się na dodatkowym blacie, trzeba jednak myśleć całościowo o swojej kuchni. Dla lepszej organizacji pracy warto pamiętać, aby nie umieszczać lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej zbyt daleko od siebie. Należy również mieć na uwadze, że odkryta kuchnia wymaga nienagannej czystości. Łatwiej ją utrzymać, jeśli zdecydujemy się na urządzenia w zabudowie. Poza tym, warto zdecydować się na płytę indukcyjną, którą można umyć łatwo i szybko. Szeroki wybór płyt grzewczych można znaleźć tu: https://www.whirlpool.pl/urzadzenia/gotowanie/plyty-grzewcze.

Ponieważ kuchnia z wyspą ma bardzo nowoczesny charakter, wszystkie znajdujące się w niej elementy powinny mieć pionierski wygląd. Łatwo jednak o tym zapomnieć, gdy skupiamy się na głównym punkcie pomieszczenia, czyli dodatkowym blacie. Dopiero po czasie może przyjść refleksja, jak ważna jest spójna i harmonijna aranżacja. Dlatego też, oprócz płyty grzewczej, należy także pomyśleć o odpowiednim okapie. Idealną propozycją wydaje się okap wyspowy, minimalistyczny w formie, a jednocześnie designerski. Warto wspomnieć, że cechuje się wysoką wydajnością, co jest niezwykle istotne. Otwarta kuchnia będzie bowiem zwiększać ryzyko, że nieprzyjemne zapachy w trakcie gotowania rozniosą się po całym domu. Okap wyspowy uwalnia powietrze od szkodliwych gazów czy oparów, a także drobinek tłuszczu. Wybór tego z pozoru mało istotnego urządzenia okazuje się więc bardzo ważny. Warto więc sprawdzić ofertę sprawdzonego producenta, jakim jest firma Whirlpool.

Kuchnia z wyspą to świetnie rozwiązanie dla większości mieszkań. Poza nowoczesnym wystrojem, daje ona więcej przestrzeni do zagospodarowania, pomaga lepiej i sprawniej poruszać się po kuchni czy przygotowywać posiłki. Połączona z salonem lub jadalnią, tworzy otwartą przestrzeń do spotkań i rozmów. Z pewnością warto więc wziąć pod uwagę ten typ aranżacji. Minusem jest to, że ze względu na swoją widoczność, powinna być ona zawsze utrzymana w czystości. Odpowiedni dobór urządzeń kuchennych będzie miał więc kluczowe znaczenie. Dobrze sięgnąć po sprzęt od sprawdzonego producenta, jakim jest Whirlpool. Firma tworzy nowoczesne urządzenia, które są funkcjonalne, a jednocześnie mają nowoczesny i nienaganny wygląd. Część z nich nadaje się także do zabudowy.