1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jak prawidłowo pielęgnować paznokcie?

Jak prawidłowo pielęgnować paznokcie?

123rf.com
Gładka, odżywiona skóra i czyste, zdrowe paznokcie lepiej się nam przysłużą niż najmodniejsze ubrania. Jak odpowiednio o nie zadbać?

Zadbane dłonie to wizytówka każdego człowieka. Gładka, odżywiona skóra i czyste, zdrowe paznokcie lepiej się nam przysłużą niż najmodniejsze ubrania. Często jednak zaniedbujemy skórki czy płytkę paznokciową, co wpływa nie tylko na estetykę, ale i może prowadzić do uciążliwych konsekwencji, np. zapalenia wału paznokciowego czy grzybicy. Jak odpowiednio zadbać o paznokcie?

Nieumiejętne wycinanie skórek, używanie niezdezynfekowanych narzędzi do manicure czy zaniedbanie pierwszych, niepokojących objawów na paznokciach może powodować przykre i bolesne dolegliwości. Chcąc się przed nimi ustrzec warto zastosować się do rad ekspertów marki Gehwol, którzy przygotowali miniporadnik dotyczący pielęgnacji paznokci.

Pielęgnacja skórek

Jak z nimi postępować? Część osób to zwolennicy ich wycinania, jeśli jednak nie ma takiej konieczności, lepiej tego nie robić. Wycięte skórki odrastają szybciej i stają się coraz grubsze. Dodatkowo do ich usuwania potrzebna jest wprawna i doświadczona ręka, gdyż w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić delikatną skórę wokół paznokcia. Lepiej jest więc odmoczone skórki delikatnie odsunąć. Warto również pamiętać o korzystaniu z dokładnie wyczyszczonych narzędzi do manicure. W przeciwnym wypadku łatwo o infekcję. Chcąc odpowiednio zadbać o skórki warto również stosować specjalnie przeznaczony do nich krem. Szukając tego odpowiedniego zwróćmy uwagę, czy ma w składzie clotrimazol, który zapobiegnie grzybicy paznokcia i zapaleniu wału paznokciowego. Dodatkowo wzmocni i odżywi skórę wokół płytki paznokciowej.

Zadbana płytka paznokciowa

Częste wykonywanie żelowego i hybrydowego manicure może bardzo osłabić paznokcie. Chcąc przywrócić ich dawny blask należy poświęcić im więcej czasu. Przede wszystkim powinniśmy obciąć je na krótko. Każdego dnia warto zrobić także krótką, 15 minutową, kąpiel w olejkach. W tym celu do miseczki z ciepłą wodą dodajemy łyżkę olejku rycynowego i moczymy paznokcie w miksturze, a następnie, zamiast wycierania dłoni, wmasujemy jeszcze delikatnie pozostały olejek w paznokcie, skórki i całe dłonie. Szybszym zabiegiem, możliwym do wykonania w każdych okolicznościach, jest z kolei używanie sztyftu do pielęgnacji paznokci i skórek. Najlepiej wybrać taki, który zawiera witaminę E i olej jojoba, gdyż te składniki wzmocnią i zregenerują kruche i łamliwe paznokcie. Dodatkowo clotrimazol zapewni ochronę przeciwgrzybiczną. Przy regularnym stosowaniu paznokcie będą zdrowe i lśniące, a ich wzrost zostanie pobudzony.

Malowanie paznokci

Chcąc odpowiednio zadbać o paznokcie, warto również mieć na uwadze podstawowe zasady ich malowania. Jeśli nie chcemy ponownie doprowadzić płytki do opłakanego stanu, musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej bazie pod lakier. Malowanie, w szczególności na ciemne kolory, bez podkładu może powodować żółknięcie płytki. Jeśli natomiast wykonujemy hybrydę należy robić przerwy, które poprawią kondycję paznokci. Warto wtedy nałożyć na nie odżywkę lub smarować specjalnym kremem zawierającym olejki z kiełków pszenicy, który przywróci im blask i elastyczność.

Zobacz też: Lakiery do paznokci

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze