1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Przebarwienie na skórze po ciąży

Przebarwienia na skórze takie jak piegi, plamy, znamiona oraz ciemna, pionowa linia na brzuchu, choć wyglądają niepokojąco, są naturalnymi objawami towarzyszącymi ciąży. Zwykle nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami, a po porodzie znikają zupełnie.

U kobiet w ciąży pojawia się charakterystyczna, ciemna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego.  Wraz z pojawieniem się tej linii, ciemnieją też brodawki sutkowe. Fachowo ta linia nazywa się Linea Alba (linia biała), a gdy zmienia kolor podczas ciąży – Linea Negra (linia czarna). Jest to splot włókien kolagenowych ciągnących się od wyrostka mieczykowatego przez pępek aż do spojenia łonowego. Skóra w tym miejscu ma jaśniejszy kolor, stąd nazwa.

Skąd bierze się ciemna linia na brzuchu?

W czasie ciąży, a dokładnie w drugim jej trymestrze, linia biała zmienia kolor na ciemny, co  jest spowodowane zwiększoną produkcją melaniny (pigmentu odpowiadającego za kolor skóry) w organizmie ciężarnej kobiety. To właśnie melanina zabarwia białą linię, wcześniej prawie niewidoczną, na brązowawy kolor. Linia ta szczególnie wyraźnie zaznaczona jest u brunetek – u nich występuje większa ilość barwnika. Ciemny pasek zniknie po porodzie i zabarwienie skóry będzie takie, jak przed ciążą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze