1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dlaczego twoja cera potrzebuje serum?

(fot. materiały prasowe)
(fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Serum może być pielęgnacyjnym strzałem w dziesiątkę, kosmetykiem doskonałym, pod warunkiem że zostanie właściwie dobrane. Działa silniej niż kremy, zawiera mnóstwo aktywnych składników, a jednocześnie jest cudownie lekkie. Dlaczego warto je stosować i jak robić to prawidłowo?

Co to jest serum i jakie budzi skojarzenia? Przywołuje na myśl kosmetyk luksusowy, taki z wyższej półki – i jest to skojarzenie trafne. Jest ukazywane jako bardziej ekskluzywne niż większość kremów, m.in. dlatego, że potrafi więcej od nich zdziałać. Ma formułę znacznie bardziej skoncentrowaną, nastawioną na konkretne działanie, np. zlikwidowanie określonego problemu skóry i jej kompleksowego odżywienia. Działa skuteczniej i szybciej niż kremy, ponieważ stężenie substancji aktywnych wewnątrz serum jest wysokie.

Jednocześnie nie ulegajmy przeświadczeniu, że serum można stosować zamiast kremu. Kosmetyk ten kremu nie zastąpi – traktujmy te dwa produkty raczej jako kompatybilną parę, której składniki współgrają ze sobą i uzupełniają swoje działanie. Serum jest znacznie droższe od kremu, ale jednocześnie niezwykle wydajne – wystarczy kilka kropel, aby pokryło całą twarz i szyję.

Składniki dobrego serum

Dobre serum do twarzy zawiera odpowiednio wysoką dawkę składników aktywnych, dobranych tak by skutecznie zwalczać określony problem, np. zapewnić skórze właściwy poziom nawilżenia czy ją odżywić.

Zanim spojrzymy na skład tego produktu, warto przeanalizować jego konsystencję. Powinna być lekka, w formie delikatnego bądź gęstego, ale zawsze łatwo wchłaniającego się preparatu o aksamitnej konsystencji. Serum nie może pozostawiać na skórze tłustego filmu. Jego zadaniem jest wniknięcie w głębokie warstwy skóry.

Analiza składników serum powinna opierać się na tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Przykładowo serum przeciwzmarszczkowe musi odżywiać skórę i zapewnić jej właściwy poziom nawodnienia, ale jednocześnie nie dopuszczać do zatrzymania się wody w organizmie. To zadanie znakomicie spełniają oleje roślinne, takie jak masło shea czy olej arganowy. Nieodzownymi składnikami serum przeciwzmarszczkowego są ponadto witaminy o działaniu przeciwutleniającym i spowalniającym procesy starzenia, takie jak E i C, a także kwas hialuronowy, którego niedobór prowadzi do wiotczenia skóry i utraty przez nią jędrności.

Dobre serum do twarzy nie tylko dostarcza skórze tego, czego jej brakuje, ale także pobudza ją do samonaprawy. Taki składnik jak ekstrakt z zielonych bananów pobudza syntezę kolagenu w skórze. Z kolei ekstrakt z kurkumy, główny składnik-gwiazda , optymalizuje komunikację międzykomórkową w głębi skóry, a przecież to zakłócenia komunikacji są przyczyną wielu problemów skórnych, nie tylko powstawania zmarszczek. Serum z kurkumą kompleksowo walczy z różnymi problemami skórnymi.

Serum nawilżające z kolei to propozycja nie tylko dla skóry dojrzałej, ale też dla każdego rodzaju cery w każdym wieku. Ten kosmetyk warto stosować codziennie, bo z problemem niewystarczającego nawilżenia wewnętrznych warstw skóry boryka się wiele kobiet. Wśród substancji doskonale nawilżających możemy wymienić kwas hialuronowy, algi morskie, skwalan, glicerynę, betainę, ekstrakt z owsa, olejek z awokado. Większość tego typu produktów zawiera kwas hialuronowy, ale pamiętajmy, że on sam wiele nie zdziała – niezbędne jest towarzystwo drugiego składnika.

Dobre serum do twarzy, niezależnie od jego głównego przeznaczenia, powinno pozostawić skórę nawodnioną i odżywioną, ma też zawierać potrzebne witaminy oraz przeciwutleniacze. Głęboko odżywi skórę masło kakaowe czy olejek z ostropestu, a kruche i delikatne naczynia krwionośne wzmocni witamina C, rutyna lub ekstrakt z pięknotki japońskiej. Właściwości antyoksydacyjne wykazują m.in. dziki oset i wyciąg z szarotki alpejskiej.

Jak stosować serum?

Serum najlepiej stosować rano i wieczorem. Powinno być pierwszym kosmetykiem, który nakładamy na twarz – aplikujemy je zaraz po oczyszczeniu skóry, a przed użyciem innych kosmetyków. Bezpośrednio przed nałożeniem serum możemy przyłożyć do skóry ciepłą tkaninę, np. ręcznik, aby delikatnie rozszerzyć pory – w ten sposób składniki aktywne łatwiej wnikną w głąb naskórka. Aplikując serum, rozgrzewamy je najpierw w dłoniach, a następnie nakładamy na twarz delikatnymi ruchami uciskowymi od wewnątrz do zewnątrz twarzy. Taka metoda aplikacji ma efekt drenujący i sprawia, że skóra wygląda młodziej.

Krem nakładamy dopiero po przynajmniej 2-3 minutach od chwili aplikacji serum – pozwólmy kosmetykowi wchłonąć się, aby zaczął działać z pełną mocą! Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Czasami rezultaty mogą pojawić się już po pierwszym użyciu – w przypadku niektórych kosmetyków z górnej półki; innym potrzeba więcej czasu, ale po tygodniu na pewno zauważymy poprawę. Warto wybrać serum bogate w witaminy i składniki odżywcze, zwłaszcza zaczerpnięte prosto z natury, jak ekstrakt z kurkumy, aby stało się ono nowym przyjacielem twojej cery!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze