fbpx

Jak dbać o zęby? I jak poprawić ich wygląd? Podpowiadamy!

zeby
(Fot. iStock)

Lektura książki stomatolożki Kamili Wasiluk „Zdrowe zęby” zmobilizowała mnie do zrewidowania mojej łazienkowej półki pod kątem higieny jamy ustnej i urealniła moje oczekiwania w kwestii białego uśmiechu.

Chętnie oglądamy celebrytów obnoszących się z nienagannym uzębieniem, musimy jednak mieć świadomość, że u większości podziwiamy licówki, które korygują zarówno kolor, jak i kształt zębów”, pisze stomatolog.

Każdy człowiek ma zapisany w genach kolor, odcień i grubość szkliwa zębów, a także kolor zębiny – jedni mają uzębienie białe, inni w nieco cieplejszym odcieniu kości słoniowej lub żółtawe.

Na kolor szkliwa mają też wpływ barwniki zawarte w pokarmie. Barwiące składniki są na przykład w curry, kawie, herbacie, czerwonym winie czy różnego rodzaju owocach jagodowych. Wygląd zębów mogą poprawić już samo piaskowanie w gabinecie i codzienne staranne czyszczenie zębów. Szczoteczka powinna być miękka, nie należy jej mocno przyciskać, żeby nie ścierać szkliwa. Nie obędzie się też bez nici dentystycznej lub czyścików do przestrzeni międzyzębowych. W ciągu dnia dobrą przekąską będą twarde owoce i warzywa, które wspomagają oczyszczanie zębów. 

78 % Polaków zmienia szczoteczkę dopiero wtedy, kiedy zauważa, że jest ona zniszczona – wynika z badań marki Colgate. Tymczasem powinno się ją wymieniać raz na trzy miesiące lub częściej.

zeby
1. Jednorazowe elastyczne czyściki Soft Picks GUM 40 szt./ok. 20 zł (sunstargum.pl).
2. Płyn Perio Plus Forte, siedmiodniowa kuracja antybakteryjna po zabiegach stomatologicznych, curaprox 200 ml/40 zł (shop.curaprox.pl). 3. Pasta do zębów z sodą oczyszczoną i optycznym rozjaśniaczem Double White White on 75 ml/18,99 zł. 4. Pasta z enzymami [BE YOU] Rising Star o smaku grejpfrut + bergamotka w zestawie ze szczoteczką Curaprox 90 ml/81 zł. 5. Szczoteczka soniczna ActiVital GUM 200 zł.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze