Łuszczenie się, szorstkość i „ściągnięcie” – to najczęstsze objawy tego samego zjawiska - suchej skóry.
Ten powszechny problem występuje u prawie 20% populacji, a najczęściej zmagamy się z nim właśnie po wakacjach, gdy skóra była narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Sucha skóra nie wybiera, może mieć ją każdy i to niezależnie od wieku. Problem dotyka niemal wszystkich osób po 60. roku życia, chociaż borykają się z nim także młodsi, bo przesuszona skóra to najczęściej efekt działania czynników środowiskowych. Na szczęście sposobów, by sobie z nią radzić nie brakuje.
Sucho wszędzie
Czynników, które mogą być przyczyną suchej skóry, jest bardzo dużo. Najczęstszy powód to działanie niskich i wysokich temperatur, a w naszym klimacie oznacza to problemy zarówno zimą, jak latem.
–
Duży wpływ na kondycję skóry ma również styl życia. Klimatyzowane pomieszczenie, ciągły stres, czy palenie papierosów wpływają na nią bardzo negatywnie – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Przesuszaniu skóry sprzyja stosowanie detergentów, nieprawidłowe odżywianie, a nawet długotrwały kontakt z wodą.
Przesuszenie skóry jest wynikiem uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, stanowiącego naturalną warstwę ochronną skóry. – Gdy dochodzi do uszkodzenia płaszcza, naskórek nie jest w stanie zatrzymywać wewnątrz wody. Jej nadmierne parowanie skutkuje przesuszeniem. W takiej sytuacji nawilżenie skóry nie wystarczy. Konieczne jest również odbudowanie warstwy lipidowej i porządne natłuszczenie naskórka – wyjaśnia dermatolog.
Tłusto i wilgotno
Suchej skórze należy zapewnić odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie. Idealnym rozwiązaniem są emolienty, które doskonale radzą sobie z utrzymaniem prawidłowego nawodnienia i elastyczności skóry. –
Odbudowują lipidowy płaszcz oraz zwiększają uwodnienie warstwy rogowej skóry, dlatego są tak skuteczne – tłumaczy ekspert z WellDerm. Warto pomyśleć o kosmetykach, które zawierają kwasy tłuszczowe oraz substancje łagodzące, np. wodę termalną czy alantoinę. Polecane są także preparaty zawierające w swoim składzie masło karité, glicerol, wazelinę oraz mocznik. Można skorzystać wspomagająco z suplementów zawierających kwas hialuronowy (np. HialuCell, Biocell) lub kwasy Omega3 i Omega6, co pomoże nawilżyć skórę od środka. Kondycję suchej skóry znacząco poprawia zbilansowana dieta, bogata we wszystkie składniki odżywcze - głównie tłuszcze i witaminy. Nie wolno zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów, najlepiej 1,5-2 litrów wody dziennie.
Sanatorium dla skóry
Uzupełnieniem suplementów diety i kosmetyków do suchej skóry mogą być zabiegi medyczne. Najlepiej takie, które działają już u źródła problemu. Ratunkiem dla skóry odwodnionej po lecie są zabiegi mezoterapii z kwasem hialuronowym, który magazynuje wodę w skórze i zapobiega jej przedwczesnemu odparowywaniu. -
Podaje się go bezpośrednio w głąb tkanek, więc efekty zabiegu są szybkie i trwałe – wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. Preparaty do mezoterapii można dodatkowo wzbogacić witaminami, oligoelementami i antyoksydantami, szczególnie w postaci witamin C i E i naturalnych polifenoli.