1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje – rusza pierwsza retrospektywna wystawa Arkadiusza Weremczuka

Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje – rusza pierwsza retrospektywna wystawa Arkadiusza Weremczuka

Arkadius (Fot. Arkadiusz Weremczuk)
Arkadius (Fot. Arkadiusz Weremczuk)
Od 9 czerwca 2024 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można oglądać przekrojową wystawę jednego z najważniejszych polskich projektantów przełomu lat 90. i 2000. Zachodnie media porównywały Arkadiusa z takimi twórcami jak John Galliano czy Alexander Mcqueen.

Arkadiusz Weremczuk pochodzi z małej miejscowości na Lubelszczyźnie. Aby spełniać marzenia o zostaniu projektantem wyjechał do Londynu, gdzie studiował na prestiżowej Central Saint Martins. Po ukończeniu szkoły swoje kolekcje prezentował podczas londyńskiego tygodnia mody i od razu przykuł uwagę brytyjskich dziennikarzy i osobistości świata mody.

Pokaz kolekcji „The House of Pleasure” z 2002 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady. Pokaz kolekcji „The House of Pleasure” z 2002 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady.

„Alfabet najważniejszych współczesnych polskich projektantów zdecydowanie wciąż otwiera „A” jak Arkadius. Jako pierwszy Polak zaistniał na londyńskiej modowej scenie, uważanej za jedną z wiodących, a jednocześnie najbardziej otwartych i kreatywnych. W czasie odbywających się tam słynnych Tygodni Mody pokazał w sumie dziesięć swoich kolekcji. Uznawany często za kontrowersyjny, momentami wręcz obrazoburczy styl projektanta doskonale wpisywał się w nastroje przełomu XX i XXI wieku. Jego moda była bowiem narzędziem komunikacji i językiem wartości, które, jak sam twierdził w jednym z wywiadów, ubrane w estetyczną formę, mogły być lepiej dostrzegalne” – pisze w przedmowie książki „Arkadius. Moda, która stała się sztuką” Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Okładka albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, wyd. Arkady Okładka albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, wyd. Arkady

Na wystawie „Arkadus. Wielkie namiętności. Konfrontacje” zostanie zaprezentowanych wszystkie 14–ście kolekcji projektanta. Jedna z najważniejszych w twórczości Arkadiusa to kolekcja o nazwie „Paulina” przygotowana na sezon wiosna – lato 2001 roku. Nazwa kolekcji nawiązuje do imienia babci projektanta, która pokazywała mu tradycyjne stroje swojej mamy, a inspirowana jest ludowymi obrzędami jak Noc Świętojańska. W projektach widać ogromne przywiązanie do detalu i sposobu wykończenia poszczególnych elementów garderoby. Na skórzanych kurtkach, spódnicach i sukienkach pojawiają się wzory oparte na łowickich i podhalańskich wycinankach. Podczas pokazu na wybiegu modelki pojawiły się w wykonanych na drutach kozakach i kierpcach na niskim obcasie, których autorem jest znany projektant butów Jimmy Choo.

Pokaz kolekcji zatytułowanej „Paulina”. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady. Pokaz kolekcji zatytułowanej „Paulina”. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady.

Pokaz kolekcji zatytułowanej „Paulina”. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady. Pokaz kolekcji zatytułowanej „Paulina”. Zdjęcie pochodzi z albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Arkady.

Wystawa potrwa do 27 lipca 2025 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze