1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Pinio.com.pl / materiały prasowe
Czy wiesz, że już czteromiesięczne niemowlę rozpoznaje kolory podobnie do osoby dorosłej?! Zadbaj więc o to, żeby jego malutki świat pełen był radosnych i przyjaznych odcieni.

Mama niech wybierze kolory, a tata farby. O tym, że otaczające nas kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę, widzieli już starożytni. Zapewne dobrze wiesz, jaki temperament ma Twoje dziecko, ale jaki kolor zastosować w jego pokoju, by pomóc mu się wyciszyć bądź przeciwnie - dodać mu energii, by wspomóc w nauce i kreatywnym rozwoju?

Spodziewając się narodzin dziecka, wybieramy wyprawkę, kupujemy śpioszki i urządzamy pokój. Wszystko z myślą o tym, aby zarówno jak najlepiej zadbać o nasze dziecko, a także, aby środowisko w którym będzie się rozwijało, jak najbardziej mu się podobało. Czy kolory jakie wybieramy dla naszego malucha mają jakieś znaczenie? Czy małe dzieci mają preferencje kolorystyczne? Oto kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, będą przydatne.

Czerwony
- ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny (czerwonych krwinek). Będzie właściwym wyborem dla osób apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Pomarańczowy
 - ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej - pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę ze szkołą. Pomarańczowy pozytywnie oddziałuje również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach).

Żółty
- ma działanie antydepresyjne, stymuluje na układ nerwowy i rozwesela. Dlatego wart jest polecenia dzieciom smutnym i miewającym stany lękowe (wzmaga poczucie bezpieczeństwa). Ten kolor będzie miał również pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Niewskazany jest natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy - pozytywnie działa na zdolności intelektualne.

Zielony
- działa uspokajająco, ma bardzo duże właściwości odstresowujące. Dlatego warto go zastosować w pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Ponadto zieleń (jak również róż) kojąco działa na wszystkie nasze zmysły i pomaga zwalczyć zmęczenie.

Niebieski
- działa kojąco, chłodząco i wyciszająco. Co nie oznacza, że, mając styczność z tym kolorem, stajemy się ospali, wręcz przeciwnie - niebieski pomaga się skoncentrować. Ma działanie również przeciwbólowe i... zmniejszające apetyt. Niebieski szczególnie zalecany jest dzieciom agresywnym oraz mającym kłopoty z koncentracją uwagi.

Materiały promocyjne: Pinio.com.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze