1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Dziesięciolatek jest towarzyski

Dziesięciolatek jest towarzyski

123rf
Zazwyczaj spokojny, otwarty, optymistyczny. W tym wieku dziecko zawiera ważne przyjaźnie i tworzy grupy. Uczy się relacyjności. To ostatnie spokojne chwile przed burzą hormonów, która nadejdzie za rok lub dwa lata.

1. Dzieci w wieku dziesięciu lat są z reguły optymistycznie nastawione do świata. Rzadko narzekają. Biorą życie takim jakim jest, ciesząc się każdym nowym doświadczeniem. Są również otwarte na innych ludzi, oczekując tego samego w zamian. Dzieci są bezpośrednie i konkretne, ale potrafią patrzeć z dystansem na rzeczywistość.

2. Dziesięciolatek jest mocno związany ze swoją rodziną. Rodzice są bezgranicznie akceptowani. Dziecko chce być dobre i posłuszne. Wykonuje polecenia rodziców, respektuje ich zdanie, unika rzeczy zakazanych.

3. W kontaktach z rówieśnikami dla dziesięciolatka ważne jest poczucie przynależności do grupy. Dzieci organizują swoje gangi, bandy, kluby, nadają im nazwy oraz chronią ich prywatność. Często są to grupy nietrwałe, ale nawet krótkie i intensywne doświadczenia są dla dziesięciolatka istotne. Większość dzieci w tym wieku ma najlepszego przyjaciela. Zdarza się, że są to relacje trwające jeszcze wiele lat.

4. Poczucie samotności i odsunięcia od grupy rówieśniczej jest bardzo raniącym i bolesnym przeżyciem. Zwykle outsiderami są dzieci różniące się czymś od pozostałych. Rodzic takiego dziecka powinien interweniować, ale w sposób delikatny i taktowny. Nie możemy nakazać innym, aby przyjaźnili się z naszym dzieckiem. Możemy natomiast pomóc uwydatnić te cechy, które łączą go z pozostałymi rówieśnikami.

5. Unikanie towarzystwa i zamykanie się we własnym świecie przez dziesięciolatka, może sygnalizować jakieś problemy. Powinniśmy zainteresować się, czy nie ma trudności z akceptacją w grupie, z nauczycielem lub z nauką. Dziecko może się też czuć niekochane, niezrozumiane Pamiętajmy, jak bardzo ważny jest kontakt i rozmowa z naszymi dziesięcioletnimi dziećmi.

6. Dziesięciolatek zaczyna mieć poczucie przynależności do narodu oraz konkretnej kultury. Niektóre dzieci oglądają już wiadomości (uważając wszystko, co związane z polityką, za bardzo głupie). Chłopcy zachwycają się armią, marząc o tym, aby w przyszłości zostać żołnierzem. Dzieci zaczynają mieć także świadomość jakie znaczenie ma flaga, hymn oraz inne symbole narodowe.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze