fbpx

„Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy” – recenzja

„Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy" - recenzja
materiały prasowe

Kiedy dowiedziałam się, że Anna Janko napisała książkę dla dzieci, byłam troszkę zaskoczona i zdumiona.
Autorkę znam doskonale z wcześniejszych jej powieści, a przede wszystkim z „Dziewczynki z zapałkami”. Anna Janko zadebiutowała tomem wierszy „List do królika doświadczalnego”. Zaś tom wierszy „Świetlisty cudzoziemiec” był nominowany do Nagrody Nike w 2000 roku. Od zawsze po prostu autorka kojarzyła mi się z poezją i pięknym poetyckim językiem. A tu takie miłe zaskoczenie.

W brzuchu pewnej mamy zaszły wielkie zmiany. Otóż, mamusia była w ciąży, a jej brzuch zajmował Maciupek z Maleńtasem. I nie były to żadne krasnoludki z czerwonymi czapeczkami, tylko zwyczajni chłopcy, który za dziewięć miesięcy mieli się pojawić na świecie. Żadna mama nie wpadła jeszcze na pomysł, że można do wnętrza brzucha zajrzeć przez pępek. A działo się tam całkiem sporo ciekawych rzeczy. Maciupek z Maleńtasem wciąż zastanawiali się skąd dokładnie się wzięli i dlaczego trafili do brzucha. Mieli swoje ciekawe teorie, których nie mogę wam zdradzić. Uwielbiali wsłuchiwać się w Brzuszne Szumy i pukanie Maminego serca. Szumy szumiały, kiedy chciały, i trzeba było chwilami dłużej na nie poczekać. Brzuch mamy stawał się na parę chwil prawdziwą muszlą koncertową. Pewnego dnia odkryli także pewien bardzo Ważny Sznureczek, który łączył ich z mamą. Byli prawdziwymi odkrywcami. Przygoda goniła przygodę i każdego dnia odkrywali coś nowego. Nie uwierzycie, ale w ich buziach zamieszkały jakieś zwierzaczki-niezwierzaczki.

Książka napisana z niezwykłą fantazją. Autorka z punktu widzenia bliźniaków (jeszcze nienarodzonych) opisała życie w brzuchu. Piękny język i przede wszystkim humor są w tej książce najbardziej dopracowane. Ilustracje uzupełniają tylko całe nasze wyobrażenie o życiu w brzuchu. Ciekawe czy ktoś z nas pamięta swoje życie przed porodem? Nikt tego nie wie: są rzeczy na świecie o jakich się nie śniło dzieciom w brzuchu.

Anna Janko, „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy”, ilustracje Artur Gulewicz, Nasza Księgarnia

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>